Za przełomowy dla rolnictwa uznał miniony rok w rozmowie z PAP minister Wojciech Olejniczak. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pociągnęło za sobą zmianę polityki rolnej, a przede wszystkim konieczność wdrożenia procedur Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Za przełomowy dla rolnictwa uznał miniony rok w rozmowie z PAP minister Wojciech Olejniczak. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pociągnęło za sobą zmianę polityki rolnej, a przede wszystkim konieczność wdrożenia procedur Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem ministra, największym sukcesem było wdrożenie dopłat bezpośrednich.
Wnioski o dopłaty złożyło 1,4 miliona rolników, na grunty obejmujące 94 proc. powierzchni, za które można dostać dopłaty. W sumie do rolnictwa trafia 8,1 mld zł (za rok 2004). Na przykład producenci zbóż i rzepaku otrzymają 503 złote do hektara, a ziemniaków, buraków, warzyw i owoców – 210 zł/ ha.
Szef resortu rolnictwa przyznał, że nie udało się wszystkich dopłat zrealizować w tym roku, jak to wcześniej zapowiadał, ale zapewnił, że pieniądze zostaną wypłacone do końca lutego 2005 roku. Polska stając się członkiem Wspólnoty, została między innymi objęta wspólną taryfą celną, co oznacza nieskrępowany obrót towarami w ramach Unii Europejskiej. W efekcie eksport wzrósł o blisko 40 procent.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Rolnictwo