W najnowszym „Gościu”: O wartościach chrześcijańskich, których należy bronić w Unii Europejskiej
W nowym wydaniu przeczytamy też m.in. o perspektywach wyniesienia na ołtarze Edmunda Wojtyły, brata Jana Pawła II.
W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 23/2022 Gość Niedzielny
O odarciu ze sfery sacrum, wyzwaniach Unii Europejskiej i silnej Polsce z prof. Josephem Weilerem, prawnikiem i konstytucjonalistą z New York University School of Law, rozmawia ks. Rafał Skitek. „Unia Europejska ponownie odnalazła przynajmniej niektóre istotne wartości. Zrozumiała, że wolność ma swoją cenę, że jest zawsze zagrożona i że trzeba jej strzec. Co więcej, tak długi i błogosławiony okres pokoju w Europie doprowadził do postrzegania świata w sposób materialny. W polityce europejskiej na pierwszy plan wysunęły się takie kwestie jak: zatrudnienie, bezrobocie, równa dystrybucja dóbr itp. Proszę zauważyć, że obrany przez Unię kurs ograniczył się wyłącznie do tego, co materialne. Dopiero z powodu inwazji Rosji na Ukrainę Europa zrozumiała, a raczej przypomniała sobie, że istnieją o wiele ważniejsze sprawy” – mówi prof. Weiler.
W nowym wydaniu „Gościa” przeczytasz również:
O tym, jakie prawa i jakie obowiązki wynikają dla chrześcijanina z przyjętego chrztu pisze Franciszek Kucharczak. „Osoby deklarujące zerwanie z Kościołem często argumentują, że nie podejmują zobowiązań wynikających z chrztu, ponieważ sam chrzest, przyjęty w niemowlęctwie, nie był ich decyzją. Zauważyć jednak wypada, że ochrzczeni świadomie przyjmują sakrament bierzmowania. W nim zostaje przypomniane i pomnożone to, co stało się w momencie chrztu. To jest ugruntowanie w łasce pierwszego sakramentu i przyjęcie Ducha Świętego, żeby tym darem żyć, spełniać obowiązek i być świadkiem” – pisze Franciszek Kucharczak.
Kardynał Angelo Sodano w latach 1991–2006 był postacią numer dwa w Kościele. Kierował Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, a od 2005 r. do 2019 r. był dziekanem kolegium kardynałów. Spór o jego posługę zaczął się wiele lat przed jego śmiercią. Andrzej Grajewski przygląda się karierze purpurata i szuka odpowiedzi na pytanie, czy kontrowersje wokół jego osoby są zasadne. „W pamięci włoskiej elity pozostanie jedną z najwybitniejszych postaci Kościoła na przełomie wieków. Symbolizuje ‘dialog na rzecz Europy kultur i wyznań poszerzonej o Wschód’, jak wspominała kard. Sodano przewodnicząca włoskiego Senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati. Dodała, że w czasach wojny takich jak dzisiejsze ‘jego przesłanie rozbrzmiewa jako aktywne wezwanie do umiaru i nadziei’ – cytuje autor.
Wystawy narodowe w Muzeum Auschwitz-Birkenau opowiadają o Zagładzie w sposób inny niż ten znany odwiedzającym z wystawy głównej. Agnieszka Huf przygląda się różnym środkom wyrazu, które budują narrację o Holokauście. „O ile otwarta niedawno po przebudowie wystawa austriacka przytłacza czernią, o tyle holenderska utrzymana jest w jasnych, pastelowych kolorach. Na słowacką wchodzimy po imitacji torów kolejowych, na czeskiej przechodzimy pomiędzy ścianami luster, zwielokrotniającymi odbicia i dającymi wyobrażenie skali zagłady. Wchodząc na tę poświęconą Szoah, słyszymy śpiewaną przez wiele głosów pieśń – żydowską modlitwę Ani Ma'amin, będącą wyznaniem wiary, a na węgierskiej wsłuchujemy się w odgłos bijącego serca. Czarno-białe zdjęcia kontrastują z ciepłymi, pomarańczowymi ścianami na wystawie romskiej, a czerwień ceglanych ścian rzuca się w oczy w bloku poświęconym losom Czechów” – pisze autorka.