Tianhe 1A to obecnie najszybszy komputer świata. Tianhe po chińsku znaczy tyle co „Droga Mleczna”.
Na prestiżowej liście Top 500 najszybszych komputerów świata komputery z Państwa Środka zajmują coraz wyższe miejsca. Tianhe 1A jest liderem, ale do Chińczyków należy także miejsce trzecie. Drugi jest amerykański superkomputer Jaguar, znajdujący się w Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.
Moc obliczeniowa Tianhe 1A wynosi 2,56 petaflopów (biliardów, czyli tysięcy bilionów).
Sam komputer znajduje się w Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych w Tianjinie. Komputer składa się z 14 336 procesorów i 7168 procesorów graficznych Tesla M2050 firmy Nvidia. Budowało go 200 specjalistów i kosztował prawie 90 mln dolarów. Superkomputery służą do… superobliczeń. Na przykład tego, co dzieje się we wnętrzu reaktora jądrowego oraz jądra komórki w czasie kopiowania DNA.
Dzięki nim oblicza się skutki zderzenia samochodu z drzewem, zanim pojazd trafi na linię produkcyjną. Oblicza się także, jak zareaguje guz nowotworowy na nowy rodzaj terapii. Farmaceuci dzięki superszybkim komputerom projektują leki, a architekci mosty i wieżowce. Duża moc obliczeniowa pozwala również analizować dane zebrane przez wywiad, także wywiad satelitarny.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.