YouTube ma 20 lat, czyli jak jeden serwis zmienił wiele naszych przyzwyczajeń

Choć z założenia jest serwisem wideo, to dla wielu odbiorców, zwłaszcza tych nieco starszych, pozostaje do dziś najważniejszym źródłem muzyki. YouTube kończy właśnie 20 lat.

Dziś trudno nam wyobrazić sobie życie bez niego – pod względem popularności jest drugim po Facebooku serwisem społecznościowym na świecie. I nic dziwnego – YouTube nie tylko zrewolucjonizował nasz sposób słuchania muzyki, ale zapoczątkował też erę powszechnego „wrzucania” filmów do sieci. Warto przypomnieć, choć obecnie te czasy wydają się zamierzchłą przeszłością, że przed 2005 rokiem niewiele było prostych metod pozwalających na opublikowanie wideo w internecie przez zwykłego użytkownika, a jeśli nawet ktoś potrafił to zrobić, to szansa na szeroką dostępność takiego materiału była niewielka. Natomiast od czasu pojawienia się YouTube’a film może umieścić w sieci właściwie każdy i od razu staje się on dostępny dla użytkowników z całego świata. Ta zmiana pociągnęła za sobą szereg innych konsekwencji, które lepiej możemy dostrzec dopiero z dzisiejszej perspektywy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.