ZHP dopuścił alternatywne przyrzeczenie harcerskie bez słowa Bóg

Przystępujący do Związku Harcerstwa Polskiego będę mieli możliwość wyboru między już istniejącą rotą, a dodatkową, niezawierającą słowa Bóg. Czy ta decyzja pociąga za sobą zmianę w harcerskim programie wychowawczym?

W mijającym tygodniu w Warszawie obradował 42. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Zjazd ZHP jest najwyższą władzą związku, zapadają na nim najważniejsze decyzje - instruktorzy demokratycznie decydują o najważniejszych sprawach organizacji, wyznaczają kierunki, jakimi powinno podążać harcerstwo, wprowadzają zmiany.

Zgromadzeni delegaci, przedstawiciele jednostek harcerskich z całej Polski, po długiej dyskusji podjęli decyzję o wprowadzeniu do statutu ZHP alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego. Harcerka i harcerz podczas składania przyrzeczenia harcerskiego będą mieć możliwość wyboru dwóch rot.

Pierwsza wersja brzmi: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”.

Druga wersja natomiast to: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”.

Związek wyjaśnia, że ustanowienie wersji zawierającej odniesienie do wyższych wartości i przy jednoczesnym stosowaniu formy niezawierającej słowa "Bóg", usankcjonuje przystępowanie do ZHP osób, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania, ale ciągle go poszukują.

W podstawach wychowawczych ZHP, zamieszczonych na stronie związku czytamy, że służba harcerska rozumiana jest  jako "służba Bogu, służba Polsce i służba sobie i innym". Gość Niedzielny zwrócił się więc do zarządu Związku Harcerstwa Polskiego z pytaniami, czy dopuszczenie alternatywnej formy przyrzeczenia harcerskiego oznacza, że planowane są zmiany w programie wychowawczym ZHP i czy w Związku zmieni się rola wiary i religii. 

- Rola wiary i religii w ZHP po wprowadzeniu drugiej roty przyrzeczenia harcerskiego nie zmieni się. ZHP pozostaje partnerem rodziców we wspieraniu wychowania dzieci i młodzieży na dobrych obywateli, którzy podejmują się zmieniania świata na lepszy. W dalszym ciągu realizowane będą przedsięwzięcia związane z wychowaniem religijnym a Związek otoczony będzie opieką kapelanów i duszpasterzy - napisał w odpowiedzi rzecznik prasowy ZHP. - Druga rota przyrzeczenia harcerskiego, która odwołuje się do „harcerskich zasad” ułatwi realizację integracyjnego celu harcerstwa i skautingu. Celebrowanie i rozumienie różnic, w tym różnic w wierze i przekonaniach, jest ważną częścią edukacyjnej i rozwojowej strony harcerstwa i skautingu. Ustanowienie wersji zawierającej odniesienie do wyższych wartości i przy jednoczesnym stosowaniu formy niezawierającej słowa "Bóg", usankcjonuje przystępowanie do ZHP osób, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania, ale ciągle go poszukują. Rozwój duchowy jest bardzo ważnym elementem w pracy wychowawczej ZHP. Chcemy jako organizacja dawać możliwość młodym ludziom szukania swojej drogi, w której wspierają ich instruktorki i instruktorzy - dodał rzecznik.

ZHP jest największą organizacją harcerską w Polsce, zrzesza prawie 100 000 członków. Oprócz niego w Polsce działają: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” (Skauci Europy) oraz Royal Rangers Polska - wszystkie trzy jednoznacznie odwołują się do wartości chrześcijańskich. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

PAP/ah