Polski Czerwony Krzyż ogłosił pod hasłem "Na ratunek uchodźcom" zbiórkę pieniędzy na zakup m.in odzieży termicznej i butów dla migrantów próbujących przekroczyć granicę polsko-białoruską. Akcję można też wesprzeć, przekazując odzież, żywność i środki higieniczne.
"Kryzys na granicy Polski z Białorusią narasta. Opinia publiczna informowana jest, że każdego dnia do Polski przez granicę polsko-białoruską próbuje przedostać się od 200 do 500 osób. Większość z nich potrzebuje nie tylko butów, ciepłej odzieży i jedzenia, ale również pomocy medycznej" - czytamy w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.
Jego autorzy poinformowali, że w związku z kryzysem Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na konto pod hasłem "Na ratunek uchodźcom".
"Każdy kto chce wesprzeć ten cel, może dokonać dowolnej wpłaty na konto o numerze: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem +Na ratunek uchodźcom+. Można również dokonać wpłaty PayU przez stronę internetową www.pck.pl. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnej odzieży termicznej i butów dla migrantów i na kolejne pakiety pomocowe i środki medyczne" - napisali autorzy komunikatu.
Dodali, że można też przekazać dary rzeczowe. Będą one przyjmowane w oddziałach PCK w całej Polsce. Lista adresów jest na www.pck.pl.
"Obecnie najpotrzebniejsze są kurtki, polary, swetry, grube skarpetki, ciepłe obuwie, czapki, szaliki, koce i śpiwory. Przyjmujemy również żywność wysokoenergetyczną typu batony, czekolady, suszone owoce oraz artykuły spożywcze typu pasztety i inne konserwy drobiowe, konserwy rybne, suchary, wafle ryżowe, itp." - podkreślili autorzy.
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a 1,5 tys. osób zatrzymano w głębi kraju i przewieziono do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę z Białorusią.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.