14 czerwca to Narody Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych
A także
Odebrali mi miłość i marzenia [Bogumił Łoziński]
W czasie audiencji ogólnej 26 maja Franciszek zbliżył się do Lidii Maksymowicz, która odsłoniła lewe przedramię i pokazała numer obozowy, wytatuowany w 1940 r. w obozie w Auschwitz. Papież na chwilę się zatrzymał, wziął jej rękę i pocałował numer, po czym przytulił kobietę. – To było coś nadzwyczajnego, tak jakbym czuła, że nabrałam jakiejś mocy. Nie spodziewałam się, że mnie przytuli do siebie, pocałuje w numer obozowy. Tylko papież Franciszek mógł cos takiego zrobić, bo on jest po prostu w sensie pozytywnym nieprzewidywalny – opowiada „Gościowi Niedzielnemu” pani Lidia. W najnowszym numerze Bogumił Łoziński przytacza dramatyczną historię kobiety, która do Auschwitz trafiła jako trzyletnia dziewczynka, rozmawia także z dr. Piotrem M. A. Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Kompletne szaleństwo [Marcin Jakimowicz]
Choć „padewski” w Padwie spędził jedynie ostatnie dwa lata życia, miasto na dobre zrosło się ze „świętym od znajdywania zgub”. O jego cudach szeptała cała Italia. 800 lat temu na słynnej „kapitule namiotów” spotkał samego Franciszka. Marcin Jakimowicz opowiada o św. Antonim - skromniutkim franciszkańskim mnichu, którego rzeźby znajdziemy niemal we wszystkich kościołach Italii.
Pierwszy rycerz przedmurza [Jakub Jałowiczor]
Bolesław Wstydliwy uciekł przed Tatarami na Węgry, opolski książę Mieszko zbiegł z pola walki pod Legnicą. Henryk walczył do końca, choć kosztowało go to życie. Po śmierci czczono go jako męczennika. Sam papież Klemens IV mówił, że śląski książę „zasłużył na palmę i wieniec męczeństwa”. Proces beatyfikacyjny księcia Henryka Pobożnego ruszył 5 czerwca 2021 r. w diecezji legnickiej. Jego celem będzie zbadanie, czy władca zginął jako męczennik. Jakub Jałowiczor opowiada o historii śląskiego kandydata na ołtarze i o tym, co działo się po jego śmierci.
Powrotów nie będzie? [Maciej Kalbarczyk]
Restauratorzy mogą już przyjmować gości, ale mają kłopot ze skompletowaniem personelu. Wielu dotychczasowych pracowników wybrało zatrudnienie w innych sektorach gospodarki. Pomimo poluzowania obostrzeń związanych z pandemią, wielu restauratorów nie otworzyło więc swoich lokali. Po kilku trudnych miesiącach mogliby zacząć odrabiać straty, ale brakuje im ludzi do pracy. Maciej Kalbarczyk analizuje sytuację branży gastronomicznej i szuka odpowiedzi na pytanie o jej przyszłość.
Leszczyńska, jakiej nie znacie...[Agata Puścikowska]
W Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się premiera filmu „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej. Kilka miesięcy wcześniej do księgarń weszła książka tego samego autorstwa: „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Nie są to dzieła jednakowe czy powielające się – zarówno jeśli chodzi o formę, jak i treść. One się mądrze i w sposób przemyślany dopełniają. Film to wstrząsający dokument, który opowiada o czasie, gdy Stanisława Leszczyńska wraz z córką Sylwią przebywały w obozie śmierci. Książka to pierwsza tak szeroka biografia fabularyzowana, opisująca całe życie sługi Bożej. Agata Puścikowska pokazuje, jakie mity narosły wokół Stanisławy Leszczyńskiej i jak jej rodzina wspomina swoją niezwykłą krewną.
Żyd i Arab, dwa bratanki? [Jacek Dziedzina]
Izraelska skrajna prawica próbuje stworzyć rząd z… arabską partią islamską. Jak to możliwe w sytuacji żywego ciągle konfliktu żydowsko-palestyńskiego? Jeśli tuż po nowej odsłonie wojny izraelsko-palestyńskiej powstaje tak egzotyczna koalicja, można spodziewać się nieznanego dotąd rozdziału w historii Państwa Izrael. Nowy układ nie rokuje też, niestety, poprawy relacji z Polską. Nie z powodu obecności w rządzie partii arabskiej, ale z racji znanych ze skrajnie antypolskich wypowiedzi polityków izraelskich. Jacek Dziedzina analizuje sytuację na Bliskim Wschodzie i jakie konsekwencje dla Polski może mieć nowa koalicja.
Czyste piękno [Marcin Jakimowicz]
Marcin Jakimowicz opowiada o Toskanii – regionie, nazywanym „ogrodem Włoch”, sięgając po album „Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny”, autorstwa ks. Witolda Kaweckiego, redemptorysty, profesora nauk teologicznych. Książka ta służyć może zarówno jako przewodnik po Toskanii dla osób, planujących podróż po tym zakątku Italii, jak i jako sposób na odbycie wirtualnej podróży, dzięki zawartym w niej zdjęciom i ogromnej porcji wiedzy.
Niepokonani [Szymon Babuchowski]
„Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym” – śpiewali od lat. Teraz uznali, że właśnie nastąpił ten moment. Zespół Perfect, jedna z legend polskiego rocka, oficjalnie zakończył działalność. Ich utwory, takie jak „Autobiografia”, „Nie płacz Ewka” czy „Chcemy być sobą”, przez niektórych słuchaczy traktowane były jak hymny pokolenia wchodzącego w dorosłość na początku lat 80. ubiegłego wieku. Jednak i w ostatnich dziesięcioleciach Perfect, już bez Zbigniewa Hołdysa, wypuszczał od czasu do czasu przebój, który nuciła cała Polska. Dlatego decyzja o definitywnym zakończeniu działalności zespołu bez dokończenia pożegnalnej trasy koncertowej była dla wielu fanów zaskakująca. Szymon Babuchowski przypomina historię legendarnego zespołu i kulisy nagłego zakończenia działalności.
Polskie Sacré-Coeur [Franciszek Kucharczak, Roman Koszowski]
Przed stu laty, 3 czerwca 1921 roku z konsekrowanej kilka dni wcześniej krakowskiej świątyni wyszła olbrzymia, bo licząca 140 tysięcy ludzi, procesja. Prowadził ją na czele wszystkich biskupów prymas kardynał Edmund Dalbor. Na Małym Rynku odbyło się uroczyste poświęcenie Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Tym samym kościół Serca Jezusowego w Krakowie stał się wotum narodu za odzyskaną wolność i niepodległość oraz centrum kultu Bożego Serca na całą Polskę. O historii, architekturze i niezwykłym klimacie świątyni opowiada Franciszek Kucharczak, reportaż zilustrowany jest zdjęciami Romana Koszowskiego.