Manifestacja pro-life odbyła się 3 listopada online pod hasłem w dwóch językach: Dzięki Mamo – Köszi Anyu (węg.).
Była to reakcja na protesty w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. W akcję włączono w kreatywny sposób kilka węgierskich miast, jak również wzięły w niej udział łącznie setki osób znad Balatonu i z zagranicy (pod ang. wersją hasła: #ThanksMum). Głos zabrał m.in. arcybiskup Fülöp Kocsis, a z okazji wydarzenia skomponowano specjalną piosenkę.
Na stronie wydarzenia będą w najbliższym czasie publikowane nadesłane wyrazy poparcia dla Polski: www.facebook.com/thanksmumofficial
Manifestację on-line koncentrującą się w Budapeszcie przygotowały: organizacja ProLife Hungary (która jest częścią ProLife Europe), Hit Rádió – Budapest oraz konserwatywna grupa Protest Młodych. Jej celem było okazanie wsparcia dla polskich obrońców życia oraz dla bezwarunkowej ochrony prawnej nienarodzonych.
Organizatorzy otrzymali wiele wyrazów solidarności dla akcji i dla pro-liferów z Polski. W formie wideo, zdjęć czy tekstowej nadeszło przeszło tysiąc wiadomości, z których później zaledwie część udało się wykorzystać podczas transmisji on-line. Wśród przemawiających był m.in. Fülöp Kocsis – arcybiskup i głowa Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-węgierskiego.
Poparcie dla akcji poprzez wiadomości udzieliły także liczne organizacje pro-life z zagranicy. Wydarzenia w naszym kraju odbiły się bowiem szerokim echem wśród obrońców życia na świecie. Wiele środowisk jest zbudowanych wiadomością, że aborcja wobec dzieci z tzw. wadami letalnymi, także z Zespołem Downa, została w Polsce uznana za niekonstytucyjną.
W Budapeszcie przemawiali na żywo przedstawiciele różnych węgierskich organizacji i rodziców. Natomiast treść nadesłanych wyrazów poparcia była pokazywana na pasku transmisyjnym oraz dodatkowo poprzez projektory w publicznych miejscach w różnych częściach Węgier. W przekazie wideo można było zobaczyć ujęcia na żywo z miast: Debreczyn, Segedyn, Miszkolc, Győr, Pecz, Sopron, Szombathely i Békéscsaba.
Kolejny raz można z wdzięcznością powtórzyć znane w obu naszych krajach przysłowie: Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát!
Wspomniana piosenka została napisana i zaśpiewana przez Tamása Pajora, twórcą muzyki jest György Szentkirályi. Zakończyła ona transmisję on-line:
Jan Wudkowski