Kalkulator skuteczności maseczki - skorzystaj, jeśli masz wątpliwości czy warto nosić!

Narzędzie zaprojektowane przez polskich badaczy pozwala oszacować jak wiele osób w krótkim czasie może zarazić osoba chora, gdy (nie)zasłania ust i nosa.

Wobec toczącej się w społeczeństwie dyskusji na temat skuteczności noszenia maseczek innych niż specjalistyczne, Joanna Michałowska - doktorantka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - i Dominik Czernia - doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie - opracowali internetowy kalkulator skuteczności maseczek. W oparciu o dane dotyczące przepuszczalności różnych materiałów, z jakich szyte są maseczki oraz średniej ilości dziennych kontaktów międzyludzkich oraz zakaźność SARS-CoV-2 stworzyli narzędzie, które pomaga zobrazować jak duże znaczenie ma zakrywani ust i nosa przez osoby zakażające (również te, które zarażają, a nie są tego świadome). 

Jak działa kalkulator? Wpisujesz informację czy oraz jakiego rodzaju maskę używasz oraz odsetek osób zasłaniających usta i nos. Na tej podstawie kalkulator wylicza ile osób średnio zarazi osoba stosująca takie zabezpieczenie w ciągu 14 dni (rozbite na poszczególne dni). Ta liczba jest zestawiona z prognozą ile osób zaraziłbyś nie używając maseczki.  O ile różnica w pierwszych dniach nie jest duża, to w całym przebiegu 14 dniowego zakażenia jest ogromna.

Maseczki ograniczają ilość kropli/cząsteczek wody, którą wyrzucamy z jamy ustnej czasie mówienia czy kichania. A to właśnie do tych cząsteczek "przyczepia" się wirus. Nawet maseczki wykonane z materiału, który zatrzymuje tylko 50 proc. cząsteczek i kropli ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania wirusa, ponieważ skuteczność reakcji obronnej organizmu jest zależna m.in. od dawki wirusa, jaką otrzymamy.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa kalkulator, znajdziesz go TUTAJ.

« 1 »

wt