Wysokogórskie jeziora, potoki i okresowe strumienie. Zapierające dech w piersiach wodospady i roczna suma opadów znacznie wyższa niż na nizinach. Wodny świat jest w Tatrach znacznie bardziej rozbudowany, niż nam się wydaje.
Tatry to jedyne typowo wysokie góry na terenie Polski. Na tle reszty kraju wyróżnia je nie tylko wysokość nad poziomem morza, ale też bogactwo tutejszego wodnego świata. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni Tatrzańskiego Parku Narodowego około 1 proc. zajmują wody. W polskich Tatrach znajdziemy ponad 100 różnej wielkości naturalnych jezior wysokogórskich (z największym w całych Tatrach Morskim Okiem na czele), aż 28 z nich ma powierzchnię ponad 1 ha. To jeziora polodowcowe, wiele z nich to bardzo głębokie zbiorniki.
Ale wodny świat Tatr to nie tylko jeziora. To również 175 km stałych strumieni i 147 km potoków okresowych. Osobnym tematem są liczne, urzekające swoim pięknem i majestatem tatrzańskie wodospady, jak choćby najwyższa w całych Tatrach Ciężka Siklawa, najwyższa po polskiej stronie Wielka Siklawa czy bajeczne Wodospady Zimnej Wody. Roczna suma opadów przekracza tu średnio 1720 mm i jest mniej więcej dwukrotnie wyższa niż średnia dla całego kraju. Do tego większość tej niemałej ilości wody spada z nieba latem. Tak skonstruowany wodny świat dosłownie tętni życiem.
Zobacz najpiękniejsze tatrzańskie jeziora w galerii "Mistyka tatrzańskich jezior":
wt