Do wystawienia faktury nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Jeśli numer nabywcy jest w stopce paragonu, firma nie może wystawić faktury. Narazi się też na kary - pisze środowa "Rzeczpospolita".
Gazeta przypomina, że obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. zmiany w VAT mają ukrócić nadużycia z wykorzystaniem tzw. pustych faktur wystawionych na podstawie paragonów. Sprzedawcy mogą wystawić faktury do paragonu, pod warunkiem że wydruk z kasy fiskalnej zawiera NIP nabywcy.
"Okazuje się jednak, że nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Ważne jest też miejsce, w którym numer się znajduje. Taką interpretację (nr 0112- KDIL2-2.4012.523. 2019.2.MŁ) otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz tzw. chemią gospodarczą" - podaje "Rz".
Jak informuje dziennik, spółka napisała, że część używanych przez nią kas fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu. Wynika tak z potwierdzenia (homologacji) prezesa Głównego Urzędu Miar. Dlatego spółka będzie podawać NIP w części niefiskalnej paragonu, w tzw. stopce, znajdującej się poniżej linii zawierającej logo i unikatowy numer pamięci. Cała treść paragonu zostanie zamieszczona na jednej, tej samej stronie.
Spółka zapytała, czy w tej sytuacji spełnia warunki wynikające z nowych przepisów i będzie mogła wystawiać faktury do paragonów zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Chciała też uzyskać potwierdzenie, że uchroni ją to przed sankcją wynikającą z ustawy o VAT.
Jak pisze "Rz", zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej takie rozwiązanie jest nieprawidłowe. W interpretacji zaznaczył, że kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie, w tym numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy na jego żądanie, nie jest przypadkowa. Pozycja ta powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego - wyjaśnił dyrektor KIS.
Dodał, że taki wymóg nie jest niczym nowym. Został wprowadzony w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r.
Zdaniem dyrektora KIS oznacza to, że umieszczenie NIP nabywcy w tzw. stopce nie spełnia wymagań określonych w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. "Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej" - czytamy w interpretacji.