- Robimy wszystko co jest możliwe, z zachowaniem profesjonalnej oceny ryzyka i ze wszystkimi siłami, które można wykorzystać w takich warunkach.
Musimy dbać o to, aby ludzie przypadkowi w jaskini się nie pojawili - powiedział w sobotę naczelnik TOPR Jan Krzysztof odpierając zarzuty grupy taterników jaskiniowych, którzy skrytykowali akcję w Jaskini Wielkiej Mroźnej. Zapewnił, że akcja jest prowadzona profesjonalnie i rozważnie.
- Grupa taterników jaskiniowych, która domaga się dopuszczenia do akcji ratowniczej to nieformalna grupa, która nie posiada odpowiednich uprawnień związanych z przepisami obowiązującymi w Polsce do ratowania w jaskiniach - tłumaczył naczelnik TOPR. - Nie chodzi o to aby rzucić do jaskini dużą grupę ludzi która mogłaby wzajemnie tworzyć dla siebie zagrożenie.
Dodał, że TOPR może dopuścić inne grupy do swoich działań ratowniczych, jednak musi ponieść za to odpowiedzialność. Naczelnik musi być wówczas przekonany, że działania innych grup wniosą coś istotnego do działań ratowniczych, a w tym przypadku nie ma takiego przekonania. Zaznaczył, że TOPR otrzymało szereg deklaracji pomocy od profesjonalnych grupy ratowników jaskiniowych z całej Europy, między innymi z Francji, która jest wiodącą grupą jeżeli chodzi o ratownictwo jaskiniowe, oraz od ratowników jaskiniowych z Włoch, Chorwacji, Słowenii i Rumunii.
- Rozumiemy reakcje ludzi, reakcje rodzin, oczekiwania przyjaciół i kolegów grotołazów, ale też jako profesjonaliści musimy pewne rzeczy na zimno analizować - mówił. - Znamy fizjologię człowieka, wiemy jak się zachowuje w temperaturach jakie panują w jaskiniach i biorąc pod uwagę inne zagrożenia jak na przykład duży przybór wody, który też mógł mieć wpływ na śmierć grotołazów, musimy postępować racjonalnie.
Zwrócił uwagę, że osoby, które działają sportowo w ekstremalnych warunkach jak na przykład w jaskiniach czy najwyższych górach świata muszą mieć świadomość, że często nie da się ich uratować i często też nie da się i ciał stamtąd znieść czy też wydobyć. - Bardzo bym prosił, aby nam zaufać, bo robimy wszystko co jest możliwe, z zachowaniem profesjonalnej oceny ryzyka i ze wszystkimi siłami, które można wykorzystać w takich warunkach - dodał naczelnik TOPR.
Podczas jednego dnia prowadzenia akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej ratownicy TOPR zidentyfikowali dwie obce osoby, które weszły do jaskini podczas działań. Ratownikom udało się ich zawrócić dopiero z poziomu minus 300 m. Naczelnik TOPR podkreślił, że była to sytuacja bardzo groźna. bo "było to zagrożenie zarówno dla naszych ratowników jak i dla nich samych". Jedna z osób to był strażak, który wcześniej działał z ratownikami TOPR, a drugi to prawdopodobnie taternik jaskiniowy.
Zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach funkcjonują dwie organizacje posiadające zgodę ministra spraw wewnętrznych do działań ratowniczych w górach i jest to TOPR oraz GOPR. Państwowa Straż Pożarna również ma w swoich szeregach grupy przedszkolne do takich działań i w razie potrzeby współpracuje z ratownikami górskimi.
O reakcjach kolegów zaginionych grotołazów przeczytasz na następnej stronie: