O tym, jak żyć w prostocie i nie zaliczać „wszystkiego wszędzie naraz”, mówi o. Mateusz Filipowski OCD.
Marcin Jakimowicz: Szaweł doświadczył przemiany na ulicy Prostej. Tam odnalazł go Ananiasz. Czy nazwa ulicy nie jest podpowiedzią kierunku drogi nawrócenia?
Mateusz Filipowski OCD: Jasne, zwłaszcza gdy spojrzymy na przemianę Szawła – drogę od faryzeusza skrupulatnie zachowującego rygorystyczne przepisy Prawa do człowieka wolności, w którym nie ma już miejsca na skomplikowany system religijny, gdzie od mnogości przepisów przechodzi się do przykazania miłości Boga i bliźniego. Prościej się nie dało. Po Pawłowych listach widać, jak wiele odpuścił. Pokazał to, co jest pierwszorzędne i zasadnicze, a co drugie, trzecie, czwartorzędne. Jak nikt inny zrealizował duchową zasadę przypisywaną Augustynowi: „w sprawach pierwszorzędnych jedność, w drugorzędnych wolność, a we wszystkich miłość”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.