Warszawa ma Basen Narodowy. Poznań ma Baptysterium Narodowe.
18.04.2016 09:58 GOSC.PL
Nie lubię wielkich celebr. Kwiatków, wierszyków itp. Z tego powodu mógłbym zostać biskupem. Bo gdybym musiał uczestniczyć w tylu uroczystościach, co biskupi, pewnie zaliczyłbym w ten sposób w doczesności większość mojej kary czyśćcowej.
Czasem jednak zdarzają się uroczystości, w których wewnętrzna radość dominuje nad zewnętrzną pompą. Tak czułem się podczas sobotniej Mszy na stadionie w Poznaniu z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W jej atmosferze łatwiej było mi dziękować Bogu za dar chrztu, dar wiary. Na co dzień trudno mi przeżywać tę wdzięczność, bo rzeczywistość wiary i Kościoła są dla mnie łatwo dostępne - oczywiste jak powietrze, którym się oddycha i w którym można rozwinąć skrzydła.
Ważne było to, co stwierdził w kazaniu kard. Pietro Parolin (jego słowa odczytał po polsku bp Artur Miziński). Jego myśl sprowadzała się - jeśli dobrze zrozumiałem - do apelu, by żyć życiem wiary, czcić Boga i pomagać bliźniemu, a nie wić sobie tu na ziemi wygodnego gniazdka, które prędzej czy później i tak musi się rozpaść.
Wzruszający był moment chrztu dwóch dorosłych kobiet. Tu po nim nad stadionem zagrzmiało - trochę jak po chrzcie Jezusa w Jordanie, gdy - jak mówi Biblia - jedni słyszeli głos z nieba, a inni mówili, że zagrzmiało. Niebo jakby dostosowało się do treści poznańskiej uroczystości. Spadł deszcz - woda z nieba. W umiarkowanej ilości - wystarczającej do chrztu, ale nie potopu.
Można by więc powiedzieć, że jak stadion w Warszawie w pamiętny wieczór meczu z Anglią zyskał sobie prześmiewcze miano „basenu narodowego”, tak poznański INEA Stadion w zeszłą sobotę radośnie zamienił się w „baptysterium narodowe”.
Jarosław Dudała
Redaktor serwisu internetowego gosc.pl
Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.
Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały