Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 56 proc. Polaków, premier Beacie Szydło i liderowi Kukiz'15 Pawłowi Kukizowi po 49 proc. badanych - ci politycy są liderami lutowego rankingu zaufania CBOS. Najwięcej - połowa Polaków - nie ufa prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Poziom zaufania do prezydenta Dudy nie zmienił się od stycznia. Od poprzedniego pomiaru nieznacznie zmniejszyła się (o 1 pkt proc., do 27 proc.) liczba osób deklarujących nieufność w stosunku do prezydenta. Nie zmienił się odsetek osób, które wyrażają obojętność - 14 proc.
Zaufanie do premier Szydło w porównaniu do poprzedniego badania nie zmieniło się. Wzrosła natomiast o 2 pkt proc. nieufność do premier - deklaruje ją 33 proc. dorosłych Polaków.
O 4 pkt proc. wzrosło zaufanie do Kukiza (z 45 proc. do 49 proc.) Nie ufa temu politykowi 25 proc. badanych, to mniej o 3 pkt proc. w porównaniu ze styczniem.
Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania z wynikiem 36 proc. znalazł się lider Nowoczesnej Ryszard Petru (spadek o 1 pkt proc.). Nie ufa temu politykowi 26 proc. badanych (bez zmian).
Takim samym zaufaniem Polaków cieszą się prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - ufa im po 33 proc. Zaufanie do Kaczyńskiego spadło o 1 pkt proc.; do Ziobry o 2 pkt proc. w porównaniu ze styczniem. Prezesowi PiS nie ufa połowa Polaków (50 proc.; wzrost o 1 pkt proc.); Ziobrze - 39 proc. (bez zmian).
Przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie ufa 31 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 32 proc. (bez zmian). Wicepremierowi i ministrowi nauki Jarosławowi Gowinowi ufa 29 proc. (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu 28 proc. Polaków (spadek o 2 pkt proc.).
Ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi ufa 26 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa mu - 45 proc. (to mniej o 5 pkt proc. w porównaniu ze styczniem).
Na kolejnym miejscu znalazł się wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, zaufanie do tego polityka deklaruje 24 proc. Polaków (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu 9 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Nie zna wicepremiera 52 proc. ankietowanych.
23 proc. ankietowanych ufa liderowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 14 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). Nie zna tego polityka blisko połowa Polaków - 46 proc.
Ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu i ministrowi spraw wewnętrznych Mariuszowi Błaszczakowi ufa po 22 proc. badanych. Zaufanie do Waszczykowskiego wzrosło o 3 pkt proc., a do Błaszczaka spadło o 1 pkt proc. Nie ufa tym politykom odpowiednio: 17 proc. (mniej o 1 pkt proc.) i 20 proc. badanych (mniej o 2 pkt proc.). Szefa MSZ nie kojarzy 48 proc. badanych, a szefa MSW - 41 proc.
Wicepremierowi, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu ufa 17 proc. dorosłych Polaków (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 19 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Tego polityka nie rozpoznaje 51 proc. badanych.
16 proc. osób deklaruje zaufanie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego; to wzrost o 2 pkt proc.; nie ufa mu 14 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Nie rozpoznaje go 56 proc. respondentów. Szefowi klubu PO Sławomirowi Neumannowi ufa 16 proc. badanych (to więcej o 1 pkt proc.); nie ufa mu 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Nie rozpoznaje go 46 proc. Polaków.
15 proc. dorosłych Polaków ufa liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu; nie ufa mu - 21 proc. Szef SLD poprzednio w badaniu CBOS był uwzględniony w 2013 r. - od tego czasu zaufanie do niego wzrosło o 10 pkt proc, o 5 pkt proc - nieufność. Nie zna Czarzastego 41 proc. badanych (w 2013 r było to 56 proc.).
Minister finansów Paweł Szałamacha cieszy się zaufaniem 13 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.); nie ufa mu 7 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Tego polityka kojarzy 32 proc. badanych osób.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej ufa 11 proc. ankietowanych (to więcej o 5 pkt proc.); nie ufa minister 10 proc. (to więcej o 5 pkt proc.). Zna minister rodziny 31 proc. dorosłych Polaków.
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 lutego roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.