Układ Otwarty

"Układ Otwarty" to temat 10. Zimowego Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej (Podkarpackie). W Spotkaniu, które rozpocznie się w poniedziałek wieczorem, weźmie udział młodzież szkolna i studenci z różnych stron Polski.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) to impreza o charakterze religijnym, organizowana przez franciszkanów z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię, na terenie klasztoru i sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

"Podczas Spotkania organizatorzy chcą pokazać uczestnikom, co Bóg oferuje człowiekowi. Zaprasza go do układu, jakim jest relacja miłości. Istnieje ona między Trójcą Świętą, ale i w każdym z nas. Szukamy bowiem miłości i akceptacji w relacjach z drugim człowiekiem" - zauważyła rzeczniczka FSM Marta Górka.

Uczestnikami zimowego Spotkania, które potrwa do soboty, są gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich oraz studenci; łącznie około 140 osób, którzy przyjechali do Kalwarii m.in. z Warszawy, Wrocławia, Dąbrowy Górniczej oraz z Podkarpacia.

Górka dodała, że tegoroczne Spotkanie jest ściśle związane z obecnym rokiem liturgicznym w Kościele katolickim, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia.

"Nawiązując do tematu roku liturgicznego chcemy pokazać FSM-owiczom jak wielkie jest miłosierdzie Boże. Bóg dał nam swego syna bo tak nas kochał. Nie wystarczy to usłyszeć, trzeba naprawdę uwierzyć. Chcemy dać młodym miejsce właśnie do takiego żywego spotkania z Panem" - zaznaczył dyrektor zimowego FSM o. Marcin Drąg.

W programie zimowego FSM znajdą się stałe elementy Spotkań, w tym codzienne msze święte, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa, konferencje prowadzone przez franciszkanów oraz spotkania i rozmowy w grupach. Nie zabraknie też czasu wolnego i spontanicznych spotkań, ale nie będzie znanych z wakacyjnych FSM koncertów muzycznych czy spotkań z zaproszonymi artystami.

Górka wyjaśniła, że podczas zimowego Spotkania młodzi ludzie mają przede wszystkim skupić się na sobie, na poszukiwaniu i odkrywaniu miłości w sobie i drugim człowieku.

"Każdy z ludzi pragnie być kochany i do różnych form miłości jest powołany. Ta relacja tworzy podstawę do bycia dzieckiem Bożym. Jaką drogę miłości odnajdziemy w sobie? Czego jeszcze nie odkryliśmy?" - mówiła Górka.

FSM to forma rekolekcji przeżywanych w duchu franciszkańskim. Wakacyjny FSM jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, w ostatnim pełnym tygodniu lipca. Co roku gromadzi około 1,5 tys. osób z całego kraju. Na wakacyjnym FSM panują warunki biwakowe (uczestnicy śpią w namiotach na polu namiotowym).

Zimowe Spotkanie, w przeciwieństwie do wakacyjnego, jest zamknięte. Uczestnicy mają zapewnione wyżywienie i nocleg w Domu Pielgrzyma.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

« 1 »