Z udziałem tysięcy wiernych, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych na Jasnej Górze trwają główne uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
O 8.00 dla uczestników pieszych pielgrzymek, które wyszły z Warszawy pod przewodnictwem bp pomocniczego Michała Janochy, odprawiona została Msza św. Bp Janocha sam przyszedł w pieszej pielgrzymce i były to dla niego jasnogórskie biskupie prymicje.
- Wszystkie rzeki płyną od źródła do ujścia, a rzeki pielgrzymie płyną pod prąd, do źródła. Tu jest źródło i z tego źródła wracamy do naszych ujść – mówił bp Janocha. Przypomniał, że za rok „spotkamy się w stolicy królewskiej”. - Jesteśmy posłani z tej stolicy duchowej jasnogórskiej do miasta, które stanie się na krótko stolicą Kościoła – podkreślił warszawski biskup pomocniczy. Przywołując słowa św. Jana Pawła II z 1991 r. przypomniał czym mają być Światowe Dni Młodzieży, „szczególnie ważnym etapem formacji i wzrastania w osobistym i wspólnotowym poznawaniu Chrystusa”.
Za świadectwo wiary pielgrzymom podziękował w kazaniu o. Marian Waligóra. Przeor Jasnej Góry przypomniał o wymiarze tegorocznego pielgrzymowania. - Tym pielgrzymowaniem przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży, które będą w Krakowie i w Polsce, wszyscy już teraz omadlamy te wielkie wydarzenia dla naszej Ojczyzny i dla całego Kościoła i świata, przynosimy ważne sprawy życia Polski, to, co nas czeka na jesieni, przynosimy troskę o nasze rodziny – mówił jasnogórski przeor. Wyraził wielką wdzięczność wszystkim, którzy odprawiali rekolekcje w drodze. „Należy się wam wielki szacunek za trud pielgrzymowania, szczególnie tegorocznego, dobrze wiemy w jakiej niesprzyjającej aurze przyszło je przeżywać. Bóg zapłać za to świadectwo wiary”, podkreślił o. Waligóra.
W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie prawie 12 tys. osób. Najliczniej w 304. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej.
Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem abp Celestino Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Kazanie wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię poprzedza modlitwa pielgrzymów „W Jasnogórskim domu przy Maryi, Matce Miłosierdzia, z młodzieżą całego świata wołamy Abba Ojcze”.
Podczas Mszy św. odbędzie się uroczyste rozesłanie młodzieży na Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce. To szczególne zaproszenie do duchowych przygotowań i zachęta do udziału w spotkaniu młodych w Krakowie w 2016 r. „Tu, na Jasnej Górze, w 1991 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą świata podczas VI Światowego Dnia Młodzieży, zawierzając Maryi młode serca uczestników. Od tronu Matki Bożej Królowej Polski przyjmijcie zaproszenie do intensywnego, duchowego przygotowania oraz udziału w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie” – czytamy m.in. w „Posłaniu”.
Wkład jasnogórskiego sanktuarium w Światowe Dni Młodzieży wiąże się również z 25-leciem VI ŚDM na Jasnej Górze w 1991 r. Stąd hasłem towarzyszącym tegorocznym uroczystościom są słowa: „Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego”. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednocześnie inauguracją obchodów srebrnego jubileuszu tego spotkania młodych z Janem Pawłem II w Częstochowie.
O jednym z pierwszych spotkań papieża z młodymi świata, które odbyło się na Jasnej Górze w 1991 r. przypominają dużych rozmiarów zdjęcia z tego wydarzenia umieszczone na wałach klasztoru. Różnym fotografiom towarzyszy fragment Aktu Zawierzenia Młodzieży Świata: „My młodzież całego świta przychodzimy do Ciebie, Matko Chrystusa i Matko Kościoła. Przynosimy Tobie całą naszą młodość…”. Tekst jest przetłumaczony na kilka różnych języków.
W 1991 r. w Częstochowie w dniach od 10 do 15 sierpnia odbył się VI Światowy Dzień Młodzieży. Było to wyjątkowe spotkanie młodych ze Wschodu i Zachodu. Na Jasnej Górze zgromadziło się wówczas prawie dwa miliony osób. Motywem przewodnim spotkania były słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8,15), a młodzież, trzymając się za ręce, śpiewała hymn „Abba, Ojcze”.