Tylko niektóre poradnie muszą zwrócić NFZ pieniądze za dni w styczniu, w których lekarze rodzinni nie przyjmowali pacjentów. Ci, którzy je otworzyli na apel ministra, płacić nie muszą.
O karze nałożonej przez NFZ na lekarzy, którzy protestowali do końca, napisała "Gazeta Wyborcza". Styczniowy protest objął 12 województw, uczestniczyli w nim lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) oraz członkowie Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Przyczyną sporu z ministrem zdrowia był i jest pakiet onkologiczny.
W styczniu było 20 dni roboczych. Skoro lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego nie pracowali przez dwa dni, to funduszowi należy się z powrotem 10 proc. miesięcznego kontraktu - tłumaczą urzędnicy z NFZ. W ich opinii to nie są żadne kary, tylko zwrot nienależnie otrzymanych środków finansowych.
Szef PZ dr Jacek Krajewski zwraca uwagę, że zasadnym i logicznym jest potrącanie pieniędzy za czas, w którym przychodnie były zamknięte. Tak zresztą było też przy poprzednich protestach. Dziwi go jednak fakt, że NFZ robi to w sposób wybiórczy, jakby chodziło i jakiś odwet za lekarski protest.