W najnowszym numerze GN piszemy o komunii dla rozwiedzionych, domu, który siostry z Katowic dają skrzywdzonym dzieciom oraz o wielkich rekolekcjach dla gimnazjalistów.
Dom miłości dla dzieci [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
W zeszłym roku policjanci przywieźli ich z nocnej interwencji. Trójka małych dzieci owiniętych w koce. Półnagie, wygłodzone, zziębnięte i zawszone. W Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Szopienicach prowadzonym przez siostry Boromeuszki dzieci dostały zastrzyk miłości. „Takich historii jak ta jest dużo więcej” – pisze Joanna Butkiewicz-Brożek. Autorka przyjrzała się, jak wygląda codzienne życie w takim domu, szczególnie w obliczu tendencyjnych artykułów, w których takie ośrodki nazywa się „strasznymi domami”.
Sala samobójców? [Marcin Jakimowicz]
Niemal 2,5 tyś. koszalińskich gimnazjalistów spotkało się na trzydniowych rekolekcjach, organizowanych przez Szkołę Nowej Ewangelizacji. Każdego dnia spędzali w hali sportowej 5 godzin. Pośród bogatego programu najmocniejszą chwilą były świadectwa. Młodzież słuchała kolegów, którzy podchodzili do mikrofonu i czasami płacząc, opowiadali o tym, czego dokonał w ich życiu Bóg.
Komunia dla rozwiedzionych. Dlaczego nie? [ks. Tomasz Jaklewicz]
Kardynał Walter Kasper, główny rzecznik dopuszczenia do Komunii osób rozwiedzionych żyjących w kolejnym związku, wciąż powtarza, że chodzi o nowe, bardziej miłosierne, duszpasterskie podejście do osób w tej sytuacji i nie oznacza to w żaden sposób podważenia doktryny o nierozerwalności małżeństwa. Grupa dominikanów z USA przeanalizowała starannie propozycje kard. Kaspera pod kątem ich zgodności z nauką katolicką. „Owocem ich pracy jest 10 poważnych zastrzeżeń. Teologiczne argumenty przeciw są mocne” – pisze ks. Jaklewicz.
Ideologia z urzędu [Jacek Dziedzina]
ONZ wzywa Polskę do „zwalczania prowadzonej przez polski Kościół katolicki kampanii przeciwko »ideologii gender«”. Dokument zawierający więcej podobnych zaleceń wisi sobie spokojnie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.