Był ulubieńcem Napoleona, pionierem badań elektryczności i franciszkańskim tercjarzem. To od jego nazwiska pochodzi określenie jednostki napięcia elektrycznego - wolt. A przez pierwsze lata życia jego rodzice obawiali się, że ich syn jest upośledzony. Dziś mija 270 lat od urodzin Alessandro Volty.
Przyszły wynalazca urodził się 18 lutego 1745 r. w Como - lombardzkim miasteczku malowniczo położonym nad brzegiem jeziora, u stóp Alp. Jednak wczesne dzieciństwo nie było tak barwne jak podalpejski mieścina. Aż do 5 roku życia mały Alessandro nie umiał mówić, przez co rodzice podejrzewali, że jest upośledzony. Kochali go jednak niezależnie od okoliczności.
Obawy rodziców rozwiały pierwsze lata, które Alessandro spędził w jezuickiej szkole. Niemal od razu okazało się, że jego umysł ma ponadprzeciętne możliwości, a zainteresowanie otaczającym światem jest ogromne. Szczególną uwagę młody Volta koncentrował na zagadnieniach związanych z fizyką, a dokładnie elektrycznością.
Volta przedstawia Napoleonowi baterie własnej konstrukcji Johnnyb11 / CC 1.0 Bardzo szybko nawiązał korespondencję z czołowymi fizykami swoich czasów i zaczął konstruować swoje własne wynalazki. Wśród nich były takie urządzenia jak elektrofor (pozwalający na elektryzowanie ciał), elektroskop (do pomiaru elektryczności) i kondensator. Sławę przyniosła mu prezentacja ogniwa Volty, której świadkiem był sam Napoleon Bonaparte. Cesarz Francuzów był tak bardzo zachwycony, że odznaczył Voltę kilkoma medalami, nadał tytuł hrabiowski i zapewnił hojną, dożywotnią pensję.
Co ciekawe, Volta był wychowany w bardzo religijnej, katolickiej rodzinie i jako wybitny Jezioro Como JuTa / CC 3.0 reprezentant nauk ścisłych wyniesioną z domu religijność zachował. Wiara była dla niego podstawą życia, sam zresztą był członkiem Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Bardzo chętnie rozważał tajemnice różańcowe.
Volta zmarł 5 marca 1827 r. w wieku 82 lat w swojej rodzinnej miejscowości. Szum jeziora i piękno Alp towarzyszyły mu także w ostatnich chwilach ziemskiego życia.
wt