Pigułki "dzień po" - wyślij protest do ministra

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris apeluje do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o natychmiastowe wycofanie z polskiego rynku farmaceutycznego preparatów zawierających octan uliprystalu (substancja czynna „ellaOne”) oraz stworzenie prawnego zakazu stosowania tego typu środków.

Ordo Iuris wzywa również inne organizacje społeczne o poparcie apelu i wysłanie go wraz z podpisem na adres Ministerstwa Zdrowia: kancelaria@mz.gov.pl, Kancelarii Premiera: kontakt@kprm.gov.pl, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: ndl@urpl.gov.pl oraz do wiadomości Ordo Iuris: apel@ordoiuris.pl.

Treść apelu:

W związku z dopuszczeniem do sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środka „ellaOne” bez recepty apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do zmian w ustawie – Prawo farmaceutyczne, które uchronią kobiety, a zwłaszcza młode dziewczęta, przed poważnymi konsekwencjami, jakie niesie dla organizmu kobiety octan uliprystalu.
Octan uliprystalu, czyli substancja czynna preparatu „ellaOne”, obok działania antykoncepcyjnego polegającego na hamowaniu owulacji, wykazuje podobne właściwości jak mifepryston, czyli składnik niesławnej pigułki aborcyjnej RU486. W okresie około owulacyjnym preparat ten nie może już hamować rozpoczętej owulacji i ma wówczas działanie wczesnoporonne. Oddziaływuje on bowiem na receptory progesteronu, doprowadzając m.in. do zmian w endometrium, których skutkiem może być uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka i jego obumarcie.

W świetle Dyrektywy 2001/83/WE, sprzedaż zarówno środków antykoncepcyjnych jak i wczesnoporonnych może być nie tylko ograniczona, ale również i zakazana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Domagamy się zatem stworzenia warunków prawnych umożliwiających realizację uprawnienia z art. 4 pkt 4 Dyrektywy, ponieważ polski ład konstytucyjny chroni życie ludzkie od momentu zapłodnienia, również przed momentem zagnieżdżenia się w macicy. Trybunał Konstytucyjny podnosi bowiem, że życie dziecka poczętego „pozostaje pod ochroną prawa od chwili poczęcia, zaś wszelkie czyny zmierzające do pozbawienia go życia, w tym w szczególności przerwanie ciąży, są generalnie zakazane” (wyrok TK z 28.05.1997 r., K 26/96).

Tym samym, brak norm prawnych, które uniemożliwiają ochronę życia ludzkiego przed działaniem uliprystalu, należy uznać za zaniechanie legislacyjne tworzące stan niezgodności prawa stanowionego z Konstytucją RP. Dlatego domagamy się stworzenia prawnego zakazu stosowania preparatów zawierających octan uliprystalu i innych podobnie działających substancji. Jest to niezbędne również ze względu na pozostałe działanie toksyczne tych substancji. Octan uliprystalu w szczególności może:

  • powodować zaburzenia i rozregulowanie cyklu menstruacyjnego,
  • istotnie zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
  • powodować torbiele jajników,
  • skutkować patologicznymi krwawieniami z macicy,
  • zwiększać ryzyko udaru mózgu,
  • mieć działanie embriotoksyczne,
  • prowadzić do poronienia.

Mając na uwadze szkodliwość substancji czynnej preparatu „ellaOne” – octanu uliprystalu - dla organizmu kobiety, jego potencjalnie wczesnoporonne działanie oraz istotne zagrożenia płynące z jego zażycia zarówno dla ciężarnej, jak i poczętego dziecka, oraz uwzględniając treść rozwiązań unijnych i polski ład konstytucyjny, zobowiązujący do ochrony życia ludzkiego od momentu zapłodnienia, octan uliprystalu powinien być substancją wycofaną z polskiego rynku farmaceutycznego.
 

« 1 »

Ordo Iuris