Zbyt młody, by pić

"Too young to drink" (zbyt młody by pić) to hasło międzynarodowej kampanii społecznej, do której przyłączył się we wtorek Sosnowiec (Śląskie). Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

Na ulicach miasta oraz w przychodniach, szkołach, parafiach, szpitalach i aptekach Sosnowca pojawi się 500 plakatów związanych z kampanią. Jak powiedział PAP Andrzej Wojciechowski z wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, plakat wzbudza wiele emocji. "Przedstawia noworodka wewnątrz butelki po napoju alkoholowym" - wyjaśnił.

Na plakacie umieszczono ostrzeżenie: "picie alkoholu podczas ciąży może spowodować szkody na całe życie u nienarodzonego dziecka". Wyjaśniono też, czym jest FASD (Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu lub Poalkoholowe Spektrum Wrodzonych Zaburzeń). "Alkohol może uszkodzić mózg, serce, oczy i inne organy dziecka. Dzieci z FASD mogą mieć trudności w nauce i w kontrolowaniu swojego postępowania, jak również w nawiązywaniu przyjaźni. FASD dotyczy nas wszystkich, ale w 100 proc. można temu zapobiec" - można przeczytać na plakacie.

Kampania "Too young to drink" (zbyt młody być pić) jest kontynuacją podjętych przez Sosnowiec dwa lata temu działań na rzecz podniesienia świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Dwa lata temu zorganizowano konferencję "Trzeźwa matka - zdrowe dziecko" z udziałem m.in. lekarzy i psychologów, rok temu przeprowadzono szkolenia w tym zakresie m.in. wśród nauczycieli i pedagogów.

Wojciechowski dodał, że kampania potrwa kilka miesięcy. W tym czasie w szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące tematyki związanej m.in. z FASD i FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Planowane są spotkania z psychologiem i lekarzem dla rodziców i opiekunów, którzy wychowują dzieci z takimi zaburzeniami.

Skala tego problemu, jak dodał Wojciechowski, jest trudna do określenia. Z danych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat do jednego z ośrodków w woj. śląskim zajmujących się rehabilitacją dzieci z FASD, trafiło ok. 700 dzieci z Sosnowca.

Kampanię "Too young to drink" prowadzi European FASD Alliance. Jej celem jest zwiększenie świadomości problemu FASD wśród kobiet i społeczności. Kampania odbywa się w 30 krajach.

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol, działając na nienarodzone dziecko, powoduje m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.

We wtorek przypada Światowy Dzień FAS.

 

« 1 »