Anglikanie, którzy przystępują do Kościoła katolickiego, są jak Hobbit szukający skarbu – powiedział zwierzchnik brytyjskiego ordynariatu dla byłych anglikanów ks. Keith Newton, były biskup anglikański. Nawiązując do losów swych wiernych, zaznaczył, że szukając Królestwa Bożego trzeba mieć odwagę do poświęceń i podejmowania ryzyka dla Chrystusa.
Jego zdaniem idea ordynariatu dla byłych anglikanów sprawdziła się jako wzorzec jedności w różnorodności. Byli anglikanie nie zostali wchłonięci przez Kościół katolicki, nie rozpuścili się jak kostka cukru w herbacie. Ze wszystkim katolikami dzielą tę samą wiarę w jedności z Następcą Piotra, a przy tym zachowali odrębne praktyki liturgiczne, pobożnościowe i duszpasterskie, którymi wzbogacają cały Kościół - powiedział ks. K. Newton. Zaprosił pozostałych katolików, by przychodzili do kościołów ordynariatu i sami przekonali się, jak wygląda ten anglikański katolicyzm.
Ordynariat personalny pw. Matki Bożej z Walsingham dla byłych członków Kościoła Anglii i Kościoła Walii, którzy przeszli do Kościoła katolickiego, zachowując przy tym swoje tradycje liturgiczne, duchowe i duszpasterskie, istnieje już 3 lata. Utworzyła go 15 stycznia 2011 Kongregacja Nauki Wiary na mocy konstytucji apostolskiej Benedykta XVI "Anglicanorum coetibus" z 4 listopada 2009. Jego ordynariuszem jest były biskup anglikański, Keith Newton. Patronami są: Matka Boża z Walsingham i bł. Jan Henryk Newman.
W 2012 powstały dwie dalsze tego rodzaju jednostki kościelne, utworzone przez Kongregację Nauki Wiary. Od 1 stycznia tego roku istnieje Ordynariat Personalny pw. Katedry Świętego Piotra - dla byłych członków Kościoła Episkopalnego lub innych Kościołów tradycji anglikańskiej i metodystycznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego ordynariuszem jest były biskup episkopalny Jeffrey Neil Steenson. Ordynariat podlega Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, a jego katedrą jest Kościół Najświętszej Maryi Panny z Walsingham w Houston.
Z kolei 15 czerwca utworzono Ordynariat Personalny pw. Matki Bożej Krzyża Południa na terenie Australii. W praktyce rozpoczął on działalność z chwilą wyświęcenia w święto narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września w katedrze św. Patryka w Melbourne czterech byłych pastorów anglikańskich i czterech miejscowych diakonów katolickich. Pierwszym przełożonym nowej struktury został z nominacji papieskiej były biskup anglikański 72-letni obecnie Anglik z pochodzenia Harry Entwistle, który w dniu utworzenia ordynariatu przyjął w mieście Perth święcenia kapłańskie.