Ks. Partika: Kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje nas do czynów miłosierdzia.
„Zachwyt nad Bożym Miłosierdziem i kanonizacją Jana Pawła II nie może zakończyć się tylko na poziomie słów. Powinien on przybrać formę konkretnych czynów na rzecz drugiego człowieka” - uważa ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.
Tegoroczny odpust parafialny, odbywający się zawsze tydzień po Wielkanocy, połączony będzie z marszobiegiem na rzecz bezdomnych. Idea tego wydarzenia jest taka, że różne instytucje/firmy zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik zakłada koszulkę z logo sponsora i - biegnąc bądź maszerując - pokonuje trasę. W ten sposób pomaga uzbierać fundusze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych.
„To jest konkret. Pomoc bezdomnym. Nie kolejny pomnik, nie kolejna tablica, ale pomaganie innym - na tym polega świętowanie Miłosierdzia Bożego i kanonizacji Jana Pawła II. Udział w tym happeningu może wziąć każdy, bo to nie są zawody. Pięć kilometrów to dłuższy niedzielny spacer, a przy tym okazja do wsparcia potrzebujących” - zachęca ks. Andrzej.
Uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz.15 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Następnie marszobieg na rzecz bezdomnych i poczęstunek w formie tradycyjnego bigosu. Wszystko odbędzie się w Dolinie Miłosierdzia przy ul. Kordeckiego 49 w Częstochowie.
Według prywatnych objawień s. Faustyny Kowalskiej, ustanowienia Święta Bożego Miłosierdzia żądał sam Jezus. Wiązał z nim duże obietnice.
Pierwsze zabiegi o ustanowienie kultu miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim podjął ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny. Jednak ostateczne zatwierdzenie miało miejsce dopiero za pontyfikatu Jana Pawła II. Nasz wielki rodak, wkrótce ogłoszony świętym, był wielkim orędownikiem kultu miłosierdzia Bożego. On związany jest szczególnie ze Świętem Bożego Miłosierdzia. On ustanowił to święto w Kościele (wedle wskazań Jezusa zawartych w objawieniach siostry Faustyny), on tego dnia beatyfikował, a potem kanonizował siostrę Faustynę. W wigilię tego święta odszedł do domu Ojca. I w wigilię święta była jego beatyfikacja, a teraz będzie kanonizacja.
Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej. Od tamtego czasu nieprzerwanie w tym miejscu, zwanym Doliną Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. siostry Faustyny.