Są już w Polsce powiaty, w których połowa dzieci rodzi się w nieformalnych związkach. To nie tylko efekt większej skłonności do życia na kocią łapę - stwierdza "Rzeczpospolita".
Rekordzistą jest powiat gryficki, gdzie 50,2 proc. dzieci rodzi się w "wolnych związkach"; na kolejnych miejscach są pow.: wałbrzyski (46,4 proc.), słubicki (46 proc.) i słupski (42,8 proc.) - wynika z raportu "Urodzenia pozamałżeńskie w Polsce" Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Dlaczego tak się dzieje? Często to nie tylko kwestia skłonności do życia "na kocią łapę". - Tam, gdzie o pracę i pieniądze ciężko bardzo ważną pozycją w domowych budżetach jest wsparcie od państwa, a ludzie doskonale wiedzą, że wsparcie łatwiej je dostać, będąc samotnym rodzicem - wyjaśnia autor raportu Piotr Szukalski, demograf z UŁ.
Zdaniem twórców raportu to źle działający system pomocy popycha ludzi do takiego życia. Nieraz dochodzi do sytuacji pośrednich, gdzie dwoje ludzi bierze ślub kościelny, ale rezygnuje z cywilnego. W świetle prawa są więc osobami samotnie wychowującymi dzieci, przez co mają większe szanse na pomoc społeczną. Jednak w wypadku śmierci jednego z małżonków pojawiają się problemy z przejęciem pozostawionych przez zmarłego dóbr materialnych.
Wpływ czynnika ekonomicznego na liczbę dzieci rodzących się w nieformalnych związkach potwierdzają również lokalne władze.
wt /Rzeczpospolita