Archeolodzy odkryli, że gry planszowe były znane już w epoce brązu.
Gry planszowe to jeden z najpopularniejszych dziś rodzajów rozrywki. "Osadnicy", "Wysokie napięcie" czy "Puerto Rico" dają radość ze wspólnych rozgrywek tysiącom graczy, a ponadto, w przeciwieństwie do gier komputerowych, pozwalają na bezpośredni kontakt między uczestnikami rozgrywki. Jeśli jednak wydaje nam się, że planszówki to stosunkowo nowy wynalazek, to warto, abyśmy przenieśli się na chwilę do południowej Turcji. Właśnie tam, na cmentarzysku w Başur Höyük, zespół archeologów pod kierunkiem Haluka Sağlamtimura z Ege University w Izmirze odkryli w jednym z grobów bogato zdobiony zestaw pionków do gry.
Figurki były wykonane z kamienia, ułożone w grobie obok siebie, a niektóre z nich - misternie zdobione w postaci psów czy świń, inne z kolei uformowane do kształtu piramidek - podaje Polskie Radio.
Zdaniem kierownika badań służyły one do skomplikowanej gry w rodzaju szachów.
Jednak znalezisko z Başur Höyük nie jest jedynym dowodem na istnienie planszówek w epoce brązu. Najstarsze znane nam planszówki to pochodząca sprzed 5500 lat egipska gra Senet i 4500-letnia gra z mezopotamskiego Ur.
wt /polskieradio.pl