Biskupi o dokumencie bioetycznym i rocznicy Chrztu Polski

Projekt dokumentu bioetycznego i przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski to niektóre tematy dwudniowych obrad 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował PAP rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Zebranie KEP rozpocznie się 5 marca w Warszawie.

Kloch dodał, że ważnym punktem spotkania będzie dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i modlitwa w intencji konklawe.

Na obrady polskich biskupów, które rozpoczną się 5 marca przed południem w Warszawie przybędą biskupi z Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Węgier, Francji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Słowacji. Zgodnie z tradycją zaproszeni przedstawiciele episkopatów z zagranicy uczestniczą corocznie w jednym z zebrań plenarnych Episkopatu Polski. Są obecni podczas obrad i dzielą się doświadczeniami z życia Kościoła w swoich krajach.

Podczas najbliższych obrad polscy biskupi zapoznają się z projektem dokumentu poświęconego niektórym wyzwaniom bioetycznym, przed którymi stają katolicy. Przedstawi go przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser. Dokument będzie dotyczył m.in. początków ludzkiego życia, a także obrony małżeństwa i rodziny. Konferencja Episkopatu zapozna się również z kwestiami bioetycznymi w ustawodawstwie państwowym innych krajów, m.in. Czech.

O przygotowaniach do 1050. rocznicy Chrztu Polski mówić będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Obchody będą miały miejsce w 2016 r. w Poznaniu.

Zagadnienia duszpasterstwa polonijnego przedstawi biskupom bp Wiesław Lechowicz, a misyjne - bp Jerzy Mazur. Bp Grzegorz Ryś poinformuje natomiast o inicjatywach ewangelizacyjnych podejmowanych przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy.

Program obrad przewiduje też wystąpienia dotyczące mediów pracujących na rzecz Kościoła w Polsce oraz zapoznanie się z informacjami dotyczącymi drugiego konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsca na multipleksie dla programu społeczno-religijnego.

W pierwszym dniu obrad Episkopatu w Warszawie, 5 marca, będzie miało miejsce dziękczynienie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela wszystkich biskupów za zakończony 28 lutego pontyfikat Benedykta XVI. Mszy św. przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. 

« 1 »