Rozpoczynają się watykańskie rekolekcje

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, dziś wieczorem, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczną się w Watykanie rekolekcje dla papieża i Kurii Rzymskiej. W tym roku nauki rekolekcyjne głosić będzie przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

Po raz pierwszy urzędujący szef jednej z dykasterii Kurii Rzymskiej będzie przewodniczył tym rekolekcjom. Benedykt XVI powierzył to zadanie wybitnemu bibliście, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasiemu. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego włoski purpurat kurialny wyznał, że w związku z ogłoszonym przez Benedykta XVI zamiarem rezygnacji z posługi Piotrowej, chce na początku rozważań przedstawić biblijny obraz przyszłej obecności papieża-Ratzingera w Kościele. Będzie to obecność w tle, obecność kontemplacji, modlitwy za Kościół, posługi wstawiennictwa za wspólnotę, którą dotychczas Benedyklt XVI kierował.

Rekolekcje w kaplicy Redemptoris Mater rozpoczną się dziś wieczorem i trwać będą do soboty 23 lutego rano. W tym okresie nie będzie żadnych audiencji, w tym środowej audiencji ogólnej, 20 lutego. Konferencji będzie można wysłuchać na stronach internetowych Radia Watykańskiego. Transmisje będą dostępne na specjalnym w podcaście na stronie www.radiovaticana.va w języku włoskim, krótko po ich wygłoszeniu. Ponadto Radio Watykańskie codziennie o godz. 19.50 transmitować konferencje poranne na częstotliwości UKF 105 Fm i na falach średnich 585 KHz. Już dziś o 19.50 będzie można wysłuchać rozpoczęcia rekolekcji. Transmisje te będą również dostępne w Internecie.

Jak zaznaczają komentatorzy - wybór rekolekcjonisty - jest kolejnym wyrazem uznania, jakim Benedykt XVI darzy kard. Ravasiego. Będzie on czwartym Włochem głoszącym rekolekcje watykańskie, (wcześniej byli to kardynałowie Marco Cé i Giacomo Biffi oraz bp Enrico dal Covolo). W gronie tym było także dwóch Francuzów (kard. Albert Vanhoye SJ i o. François-Marie Léthel O.C.D) oraz dwóch Afrykańczyków – kardynałowie Francis Arinze (wkrótce po przejściu na emeryturę) i Laurent Monsengwo Pasinya z Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga. W 1976 r. rekolekcje watykańskie głosił ówczesny metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła.

„Papież sam potwierdził, że rekolekcje te się odbędą, pragnąc ich jako swego rodzaju oazy spokoju po medialnej burzy, do jakiej doszło po ogłoszeniu jego decyzji o rezygnacji - powiedział kard. Ravasi. - Rekolekcje zawsze są też doświadczeniem rodziny. Biorą w nich bowiem udział pracownicy Kurii Rzymskiej, a więc osoby uczestniczące w codziennym życiu Papieża. To nasz wewnętrzny moment ciszy i refleksji. Może, jak nigdy wcześniej, także nasza społeczność, ci, którzy są najbliżej Papieża jako jego współpracownicy, potrzebują takiej absolutnej przestrzeni, powiedziałbym nieskażonej, w której jest się samemu ze swoim sumieniem i z Bogiem” – dodał.

Tradycję tych ćwiczeń duchowych dla Ojca Świętego i jego współpracowników watykańskich zapoczątkował w 1929 roku Pius XI, przy czym do czasu Pawła VI odbywały się one w pierwszym tygodniu Adwentu, a nie Wielkiego Postu. Paweł VI zaczął też jako pierwszy zapraszać do głoszenia nauk hierarchów i teologów spoza Kurii Rzymskiej, a nawet spoza Włoch. Między innymi w 1976 zadanie to powierzył metropolicie krakowskiemu kard. Karolowi Wojtyle, który później jako papież Jan Paweł II bardzo rozszerzył tę praktykę.

« 1 2 »