Przed nami kolejne podwyżki cen pieczywa. Według analityków wzrost cen wyrobów mącznych odczujemy w swoich portfelach już od stycznia – informuje "Gazeta Polska Codziennie".
A mąka od października w zależności od jej rodzaju zdrożała od 8 do 11 proc. – wylicza "Codzienna".
Jednak eksperci wskazują, że cena zboża nie jest najważniejszym kosztem produkcji pieczywa, więc ewentualne podwyżki nie powinny być bardzo duże.
Tyle że dla najbiedniejszych chleb jest głównym pożywieniem i mogą go sobie kupić coraz mniej – podkreśla "GPC", wskazując, że nie tylko oni ograniczają jego spożycie. Bowiem jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w I półroczu statystyczny Polak zjadał 6,52 kg przetworów zbożowych, podczas gdy przed rokiem 6,66 kg, a 2 lata temu – 6,77 kg.
Analitycy BGŻ oceniają, że i tak ceny pieczywa i produktów mącznych zmieniają się w stosunkowo niewielkim stopniu w porównaniu z bardzo dużymi miesięcznymi wzrostami cen owoców, warzyw czy drobiu.
W 2013 r. będziemy musieli zatem mocno zacisnąć pasa – komentuje "GPC".
Od 2013 r. o 5 proc. wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe. Podatkowi temu będzie podlegał także susz tytoniowy - przewiduje ustawa okołobudżetowa. Podwyżka akcyzy, jak zapewnia rząd, wynika z zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej.
Wchodzące od 1 stycznia przepisy ustawy tzw. okołobudżetowej przewidują kilka istotnych zmian dotyczących podatku akcyzowego. Zgodnie z nimi kolejny rok z rzędu rośnie podatek na wyroby tytoniowe. Rząd tłumaczył przygotowując zmianę, że wynika ona z zobowiązania Polski wobec UE, zgodnie z którym w 2018 r. stawki akcyzy na wyroby tytoniowe powinny osiągnąć poziom nakazany regulacjami unijnymi, czyli 90 euro za tysiąc papierosów.
Podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ceny detalicznej papierosów o około 68 gr na paczce zawierającej 20 sztuk (przy założeniu, że producenci przeniosą koszty podwyżki akcyzy na cenę).
Budżet z tytułu podwyżki akcyzy na papierosy może uzyskać ok. 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku. Założono przy tym, że nastąpi 3-proc. spadek sprzedaży papierosów. Ponadto obliczono, że 5-proc. podwyżka podatku na tytoń do palenia w 2013 r. przyniesie budżetowi 14 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku.
Ministerstwo Finansów oszacowało, że dla cygar i cygaretek podwyżka akcyzy w 2013 r. o 5 proc., ze względu na znikomy udział w rynku tych wyrobów, nie będzie miała znaczącego wpływu na ogólny wzrost wpływów budżetowych z akcyzy od wyrobów tytoniowych.
Ustawa okołobudżetowa przewiduje też włączenie do wyrobów opodatkowanych akcyzą suszu tytoniowego oraz obniżenie stawki akcyzy na niektóre wyroby niskoalkoholowe, np. cydr, którego produkcja - zdaniem MF - jest nieopłacalna właśnie z powodu wysokiego podatku.