Nie wolno nam zaprzepaścić tego ogromnego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – mówił podczas dnia modlitw o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych z archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Wśród kandydatów na ołtarze wymieniono m.in. kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski.
Wierni archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę listopada od dziesięciu lat modlą się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z ziemi wielkopolskiej, a Mszy św. w tej intencji przewodniczy zawsze metropolita poznański. – Święci są nam niezbędnie potrzebni. Są żywą apologią chrześcijaństwa, bez ich trwałego świadectwa nauczanie Kościoła mogłoby zostać odebrane jako czysto ludzka ideologia, gdy tymczasem jest to nauka na miarę życia Chrystusa – mówił w homilii abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył, że ci świadkowie wiary w bardzo zwyczajnych okolicznościach życia naśladowali Chrystusa w stopniu heroicznym, chroniąc Kościół przed miernotą. – Oni swoim życiem pobudzają nas do wewnętrznej odnowy. Reformuje się błędy Kościoła, mnożąc przykłady jego najbardziej heroicznych cnót – zauważył metropolita poznański.
– Święci byli przez wieki prawdziwymi latarniami morskimi dla ludzkości – mówił abp Gądecki. Zdaniem metropolity poznańskiego każde wielkie odrodzenie chrześcijaństwa poprzedzał powrót do ewangelicznej świętości, zapoczątkowany przez świętych.
Do grona kandydatów do świętości należy 16 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej, a także bł. Bogumił, bł. Edmund Bojanowski i bł. siostra Sancja Szymkowiak.
Wierni zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się m.in. o wyniesienie do chwały ołtarzy o. Bernarda z Wąbrzeźna, ks. Wawrzyńca Kuźniaka, ks. Kazimierza Rolewskiego, ks. Aleksandra Żychlińskiego, ks. Stanisława Streicha, ks. Ignacego Posadzego, ks. Aleksandra Woźnego i o. Euzebiusza Chuchrackiego. Modlono się również o beatyfikację Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej – założycielki Stowarzyszenia Matki Bożej Dobrej Rady oraz dr. Kazimierza Hołogi – lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoje życie dla ratowania życia pacjenta.
We Mszy św. wzięli udział kapłani i wierni świeccy ze środowisk, z których wywodzili się kandydaci na ołtarze, ich rodziny i wspólnoty zakonne reprezentujące dzieła, którym patronują.