Walka o prawdę wciąż trwa - mówił abp Wacław Depo do uczestników 1. Pielgrzymki Dziennikarzy na Jasną Górę. Zaapelował do nich o trwanie przy prawdzie opartej na fundamencie wiary oraz o miłość do Kościoła.
Abp Depo, który jest przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, odprawił dla dziennikarzy mszę w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej. W homilii zachęcał do modlitwy o wstawiennictwo Maryi, podkreślając m.in., że Jej kult na Jasnej Górze jest ważnym "elementem jednoczącym". Cytował słowa Jana Pawła II, że w obliczu ateizacji i liberalizmu trzeba ufać w mądrość narodu opartą na Ewangelii, fundamencie krzyża oraz zaufaniu do Maryi.
Mówiąc o kryteriach i motywacji pracy dziennikarza, ale też np. polityka, abp Depo wskazał - nawiązując do ewangelicznej prośby Salomona - że sukces czy korzyść materialną trzeba budować na prawdzie. Inaczej mogą one okazywać się zwodnicze, prowadząc do fałszowania prawdy i niesprawiedliwości. W tym kontekście zaapelował o modlitwę do Matki Bożej o "serce rozumne do rozróżniania prawdy i kłamstwa".
Jak podkreślił arcybiskup, "walka o prawdę wciąż trwa: i tę w sumieniach ludzi, i historyczną, która pomaga zachować naszą tożsamość". Przytoczył zadania sformułowane kiedyś przez Jana Pawła II wobec wyzwań współczesnego świata: zachowania pełnej wolności religijnej, poszanowania osobowego wymiaru rozwoju, ochrony prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o rozwój i umocnienie rodziny, dowartościowania kulturowych odrębności dla wzajemnego ubogacania się ludzi oraz ochrony środowiska. Podkreślił ich aktualność.
Odwołując się natomiast do myśli papieża Benedykta XVI, metropolita częstochowski zaakcentował potrzebę dialogu m.in. z niewierzącymi, który jednak nie może oznaczać kompromisu z prawdą.
Abp Depo nawiązał też do apelu papieża Pawła VI, który na jednej z audiencji w 1968 r. wołał, że obowiązkiem chwili jest kochać Kościół. Paweł VI diagnozował istnienie prasy, "która wydaje się nie mieć innego zadania, jak rozpowszechnianie niekorzystnych informacji o zdarzeniach i osobach życia Kościoła". Metropolita ocenił, że tamta diagnoza nadal ukazuje rzeczywistość.
Inicjatorem pielgrzymki był łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, a SDP przyłączyło się do realizacji tego pomysłu. Za stały termin corocznych spotkań przyjęto, w porozumieniu z jasnogórskimi paulinami, drugą sobotę października. W zapowiedzi tegorocznego spotkania jego organizatorzy wskazali, że poza wymiarem duchowym celem wyjazdu do Częstochowy jest integracja środowiska dziennikarskiego wokół wartości katolickich: Bóg - Kościół - Ojczyzna - Godność - Prawda - Wytrwałość - Solidarność - Wolność. Za motto spotkania przyjęto słowa z Ewangelii św. Jana: "Kto idzie ze Mną, nie będzie chodził w ciemności". W pielgrzymce uczestniczyli m.in. przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów.