Sądy nie przekazują ośrodkom adopcyjnym postanowień dot. pozbawienia władzy rodzicielskiej - wynika z kontroli NIK. Od tego roku mają jednak taki obowiązek. Z prośbą o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie zwrócił się do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka.
W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości rzecznik Marek Michalak przypomniał, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nałożyła na sądy obowiązek informowania ośrodków adopcyjnych - w ciągu siedmiu dni - o prawomocnych orzeczeniach o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
"Powyższy przepis zobowiązuje sądy do niezwłocznego informowania ośrodków adopcyjnych o sytuacji prawnej dzieci, wobec których możliwe jest wszczęcie procedury adopcyjnej" - podkreślił RPD.
Według niego terminowe informowanie ośrodków adopcyjnych o prawomocnych orzeczeniach pozbawiających władzy rodzicielskiej biologicznych rodziców pozwala zakwalifikować dziecko do adopcji i niezwłocznie rozpocząć proces poszukiwania kandydatów na rodziców adopcyjnych. Dzięki temu dziecko krócej czeka na nową rodzinę.
RPD podkreśla, że kontrola NIK, z której wynika, że sądy nie przekazują ośrodkom adopcyjnym informacji, obejmowała lata 2008-2010 i pierwsze półrocze 2011 r., czyli miała miejsce zanim weszła w życie ustawa o wpieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Jednak na jego prośbę została przeprowadzona z uwzględnieniem problemu przebywania w placówkach dzieci z uregulowaną sytuacją prawną i współpracy poszczególnych instytucji na rzecz umieszczania dzieci w rodzinie.
Według NIK "sądy nie przekazują ośrodkom żadnych postanowień dotyczących opieki prawnej, ewentualnej jej zmiany, postanowień dotyczących pozbawienia władzy rodzicielskiej, a także - już po zakończeniu postępowania adopcyjnego - postanowienia o przysposobieniu". Dlatego rzecznik poprosił Gowina o sprawdzenie, jak sądy wywiązują się z nałożonych na nie nowych obowiązków.
Resort sprawiedliwości ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo RPD.