Finał 3. edycji projektu "Graffiti - sztuka miasta" odbędzie się w sobotę w Łodzi. W warsztatach street artu wzięło w tym roku udział 120 młodych ludzi z Łęczycy, Piotrkowa Trybunalskiego i Sieradza, a najlepsi będą malować mural na terenie Domu Dziecka nr 1.
Projekt realizowany przez Łódzki Dom Kultury trwał od kwietnia. W tym czasie młodzież z Łęczycy, Piotrkowa Tryb. i Sieradza wzięła udział w cyklu warsztatów street artu. Ich uczestnicy, wspólnie z profesjonalnymi artystami: Egonem Fietke, Saulem i Tonkiem, namalowali murale w rodzimych miastach.
"W polskich miastach, na każdym kroku, można znaleźć wiele przykładów nielegalnego graffiti, które niszczy i szpeci mury. Uważamy, że bardzo ważne jest edukowanie młodzieży z zakresu estetyki oraz wychowywanie w poczuciu odpowiedzialności za przestrzeń publiczną" - podkreśla Katarzyna Tośta z ŁDK.
Warsztaty w każdym z trzech miast rozpoczynały się od teoretycznego przygotowania uczestników z zakresu projektowania plastycznego, m.in. posługiwania się rysunkiem i kolorem, ale także poruszały problemy szacunku dla architektury oraz poszanowania własności publicznej i prywatnej. Kolejnym elementem były zajęcia praktyczne prowadzone przez profesjonalnych twórców street artu, a także warsztaty wokalno-muzyczne z udziałem artystów hip-hopu i beatboxu.
W sobotnim finale weźmie udział ok. 30 najlepszych uczestników warsztatów. Wspólnie z profesjonalnymi artystami i wychowankami Domu Dziecka nr 1 przy ul. Aleksandrowskiej w Łodzi, wykonają oni wielkoformatowe graffiti i zaprezentują umiejętności nabyte w trakcie warsztatów hip-hopu i beatboxu.
Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty graffiti, hip-hopu i beat boxu oraz zabawy i konkursy dla publiczności. Wstęp na imprezę jest wolny.
W tegorocznej edycji projektu 40 nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury wzięło także udział w zajęciach dot. street artu, które poprowadzili Jacek Czekański i Tomasz Musiał - wykładowców Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Organizatorem "Graffiti - sztuka miasta" jest Łódzki Dom Kultury, przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Na Co Dzień i Od Święta"". W tym roku wzięli w nim udział także Dom Dziecka nr 1, Dom Kultury w Łęczycy, Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Tryb., Sieradzkie Centrum Kultury oraz Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu.
Koszt projektu to 140 tys. zł, z czego ponad 100 tys. pochodziło ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poprzednich edycjach "Graffiti - sztuka miasta" wzięła udział młodzież z Opoczna, Wielunia, Skierniewic, Kutna, Łowicza i Radomska.