Nieformalny lider pseudokibiców Legii Warszawa Piotr S., ps. Staruch, pozostanie w areszcie jako podejrzany w sprawie handlu amfetaminą. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie obrony na decyzję stołecznego sądu rejonowego o jego aresztowaniu.
Decyzja sądu zapadła w czwartek wieczorem. W piątek poinformował o niej wydział prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie. O aresztowaniu "Starucha" na trzy miesiące zdecydował w końcu maja sąd rejonowy.
Pod koniec maja 42 osoby aresztowano w sprawie przemytu i handlu narkotykami na dużą skalę. CBŚ zatrzymało m.in. szalikowców z grupy "Teddy Boys 95" i członków tzw. gangu Szkatuły. W latach 2008-2011 mieli oni brać udział w przemycie narkotyków w państwach UE, w tym Polski, i wprowadzaniu ich do obrotu. W sumie chodzi o 3,7 tony marihuany, ponad 500 kg amfetaminy, 300 kg kokainy i blisko 250 kg heroiny - informował prok. Zbigniew Jaskólski, rzecznik prowadzącej śledztwo warszawskiej prokuratury apelacyjnej. Podstawą zarzutów są m.in. zeznania świadka koronnego.
"Staruch" jest podejrzany w sprawie wprowadzenia do obrotu w maju 2010 r. kilograma amfetaminy. "Drugi zarzut dotyczy przygotowania do wprowadzenia 5 kg amfetaminy. W tej sprawie ten pan nie ma żadnej znaczącej roli" - informowała prokuratura.
Śledczy zaprzeczali, jakoby zatrzymania pseudokibiców miały związek z tym, że na początku czerwca rozpoczynało się w Polsce Euro 2012. Obrońca Piotra S. mec. Krzysztof Wąsowski mówił PAP, że jego klient uważa, że był taki związek.
Adwokat dodał, że S. nie był członkiem "Teddy Boys", a prokuratura nie postawiła mu zarzutu udziału w gangu. Prawnik wnosił o uchylenie aresztu, bo nie istnieje obawa matactwa, skoro wszystkich podejrzanych zatrzymano; można też stosować wobec S. inne niż areszt środki zapobiegawcze. Wąsowski podkreślił, że nie dostał dostępu do akt sprawy w prokuraturze.
"Niestety wszystkie decyzje sądu rejonowego zostały utrzymane w mocy, zatwierdzono stosowanie aresztu" - powiedział PAP adwokat.
Grupa "Teddy Boys 95" to najbardziej radykalna, obok "Turystów", bojówka "szalikowców" Legii. Nieoficjalnie wiąże się ją z licznymi "ustawkami" - bójkami z pseudokibicami innych drużyn oraz "zadymami" na stadionach - także poza granicami Polski. W październiku 2011 r. CBŚ zatrzymało pięć osób z tej bojówki za przemyt narkotyków z Holandii.