Z Ołomuńca przez Opole szlakiem św. Jakuba

Diecezje opolska i archidiecezja ołomuniecka podpisały umowę dotyczącą współpracy kulturalnej, naukowej, duszpasterskiej czy wydawniczej. Pierwszym wspólnie realizowanym zadaniem będzie ożywienie szlaku św. Jakuba na terenach obydwu diecezji.

Polsko-czeską umowę podpisali we wtorek w Opolu abp Jan Graubner z Ołomuńca i opolski biskup Andrzej Czaja.

Jak wyjaśnił ekonom diecezji opolskiej ks. Ginter Żmuda pierwszym wspólnym efektem transgranicznych działań ma być stworzenie oznakowanej infrastruktury szlaku św. Jakuba dla pielgrzymów, którzy z Ołomuńca przez Opole i Wrocław zechcą wyruszyć tym szlakiem na zachód do Santiago de Compostela. Działania na rzecz tej inicjatywy już trwają. Kościół ma zamiar stworzyć bazę sakralną i noclegową szlaku, a z władzami świeckimi rozmawia o wytyczeniu oznakowanego szlaku i zorganizowaniu na nim miejsc odpoczynku.

"Odbyliśmy już w tej sprawie spotkania w Raciborzu i Kędzierzynie-Koźlu, w przyszłym tygodniu spotkamy się w tej sprawie w Brzegu" - zapowiedział ks. Żmuda.

Na październik zaplanowano natomiast konferencję polsko-czeską z udziałem historyków i badaczy poświęconą szlakowi Św. Jakuba.

Prócz tego plany wzajemnej współpracy archidiecezji ołomunieckiej i diecezji opolskiej zakładają organizowanie wyjazdów pielgrzymkowych do miejsc kultu religijnego po obu stronach granicy, organizowanie wystaw czy przygotowywanie wspólnych wydawnictw, np. albumów czy przewodników.

Ks. Żmuda dodał, że dzięki pozyskaniu zagranicznego partnera łatwiej też będzie obu stronom umowy starać się o unijne dofinansowanie na wspólne projekty.

Podpisana we wtorek umowa zakłada współpracę również na poziomie parafii.

Współpraca ołomunieckiej archidiecezji i diecezji z Opola trwa od kilku lat. W tym roku diecezja opolska włączyła się już w organizowaną w Czechach "Noc Kościołów". Wzięło w niej udział pięć kościołów z Nysy, które można było zwiedzać w nocy.

 

« 1 »