We wtorek rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów pisemnych dla maturzystów, którzy nie mogli przystąpić do nich w maju. We wtorek będzie też przeprowadzony dodatkowy sprawdzian dla szóstoklasistów, a w poniedziałek, wtorek i czwartek - dodatkowy egzamin gimnazjalny.
Dodatkowa sesja pisemnych egzaminów maturalnych potrwa od 5 do 21 czerwca. Zgodnie z przepisami, do egzaminów maturalnych w dodatkowych terminach mogą przystąpić ci abiturienci, którzy uzyskali na to zgodę dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. Równolegle do pisemnych egzaminów przeprowadzana będą dodatkowa sesja egzaminów ustnych.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Chętni mogą je również zdawać na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mogą też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych.
We wtorek, w pierwszym dniu sesji, będzie egzamin z języka polskiego. Do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym ma przystąpić 278 maturzystów; a do egzaminu na poziomie rozszerzonym - 44. Do egzaminu z matematyki, który przeprowadzony będzie w środę, na poziomie podstawowym ma przystąpić 365 osób, a na poziomie rozszerzonym - 73.
Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym ma zdawać 403 osoby, a na poziomie rozszerzonym - 112; z niemieckiego - na poziomie podstawowym 81, na rozszerzonym 14; z rosyjskiego - na poziomie podstawowym 32, na rozszerzonym 5; z francuskiego - na poziomie podstawowym 7, na rozszerzonym 6; z hiszpańskiego - na poziomie podstawowym 5, na rozszerzonym - 5.
Wśród przedmiotów do wyboru najwięcej osób ma przystąpić do egzaminu z biologii - 201 abiturientów. Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o liczbę zdających, są: geografia - ma ją zdawać 141 abiturientów, wiedza o społeczeństwie - 122, chemia - 108, fizyka z astronomią - 71, historia - 67, historia sztuki - 24, informatyka - 8 osób.
Najmniej abiturientów ma przystąpić do egzaminów z łaciny i kultury antycznej - 3 osoby, i z historii muzyki - 2 osoby. Nikt w sesji dodatkowej nie będzie zdawał filozofii, wiedzy o tańcu, języków mniejszości narodowych ani języka regionalnego - kaszubskiego.
We wtorek 5 czerwca do pisania obowiązkowego sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej ma przystąpić 1044 szóstoklasistów, którzy nie mogli zrobić tego w kwietniowym terminie.
Z kolei w poniedziałek, wtorek i środę (4, 5 i 6 czerwca) przeprowadzony zostanie dodatkowy egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia będą egzaminy z wiedzy humanistycznej: do testu z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie ma przystąpić 1923 uczniów III klas gimnazjów, do testu z języka polskiego - 1924. Drugiego dnia będą egzaminy z wiedzy matematyczno-przyrodniczej: do testu z przedmiotów przyrodniczych ma przystąpić 1958 uczniów, a do testu z matematyki - 1957. Trzeciego dnia będzie egzamin z języka obcego; angielski ma zdawać 1696 gimnazjalistów, niemiecki - 322, rosyjski - 86, francuski - 4.
Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego - ukończenia gimnazjum.
Dodatkowy sprawdzian dla szóstoklasistów przeprowadzany jest w szkołach, w których na co dzień uczą się uczniowie przystępujący do niego. Podobnie przeprowadzany jest dodatkowy egzamin gimnazjalny. Maturzyści przystępujący do egzaminów w terminach dodatkowych zdają je w miejscach wyznaczonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.