Do nakładu najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” dołączona została płyta „Requiem” w znakomitym wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Zespołu Instrumentalistów Historycznych „Parnassos”, jako idealna muzyka na Wielki Tydzień.
Słuchając tej niezwykłej staropolskiej mszy żałobnej, rozpisanej na instrumenty i ludzkie głosy, momentami przenosimy się w „drugą przestrzeń” czekającą na każdego z nas. Śpiewy gregoriańskie, subtelnie przeplatające się z częściami „Requiem”, dostojne i przejmujące zarazem, zmuszają do refleksji nad ostatecznym celem naszej egzystencji.
Krew i taniec/Fidel znaczy wierny [Marcin Jakimowicz/Jacek Dziedzina]
Jaki Kościół spotyka Benedykt XVI w Meksyku i na Kubie podczas swojej pierwszej tegorocznej pielgrzymki zagranicznej? Marcin Jakimowicz zwraca uwagę na emocjonalną aczkolwiek powierzchowną religijność Meksykanów: wizerunek Maryi z Guadalupe jest najczęstszym motywem koszulek przechodniów na ulicy, a z okazji święta Miłosierdzia Bożego wyprawiana jest fiesta, w czasie której zobaczyć można baloniki ku czci Faustyny, torty ku czci Faustyny, tańce ku czci Faustyny, a nawet petardy. Tymczasem katecheza w Meksyku ogranicza się do kilku spotkań przed Pierwszą Komunią, a wierni bardzo często nie znają nawet „Ojcze nasz”. Na Kubie z kolei Fidel Castro kilka lat temu pozwolił na delikatne ożywienie życia religijnego. Katolików praktykujących co niedziela jest na wyspie zaledwie 5%, bo w ciągu ponad pół wieku rządów Castro liczba katolików skurczyła się o ok. 20% z powodu emigracji lub nakazów opuszczenia wyspy. Dla Kościoła skomplikowany jest ponadto temat santerii – kubańskiej religii łączącej chrześcijaństwo z pogańskimi kultami afrykańskimi.
Rozmawiamy dalej [Andrzej Grajewski]
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu nie zakończyło się przyjęciem wspólnych ustaleń. Przed rozpoczęciem rozmów z biskupami w internecie została zamieszczona informacja o rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego, co według Andrzeja Grajewskiego stanowi przykład arogancji i nieliczenia się ze zdaniem partnera. Fundusz Kościelny przedstawiany jest przez stronę rządową oraz część mediów jako przywilej Kościoła w korzystaniu z finansowego wsparcia państwa, co nie jest prawdą. Według dr. Pawła Boreckiego z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW za decyzjami w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego stoją wyłącznie przyczyny polityczne i propagandowe, a nie argumenty fiskalne, jak to jest przedstawiane przez stronę rządową. Udział Funduszu Kościelnego w budżecie państwa stanowi kwotę zaledwie 3 promili budżetu państwa.
Kilkulatek za kratkami [Agata Puścikowska]
Pierwsza spowiedź kilkuletniego dziecka nie musi być dla niego traumatycznym przeżyciem wbrew temu, co twierdzi pewien były ksiądz, dowodząc, że spowiedź dziecka jest gwałtem na jego psychice. Spowiedź może być szansą na doświadczenie miłości Boga. Ważna jest przy tym pomoc dorosłych w przygotowaniu się i owocnym przeżyciu sakramentu pokuty przez dziecko.
Człowiek ze Skały [Agata Puścikowska]
Kim jest człowiek zarejestrowany w relacjach medialnych z wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu 3 sierpnia 2010 r.? „Obrońca” krzyża obecny na fotografiach i w telewizyjnych migawkach to Andrzej Duda z podkrakowskiej Skały. Od momentu, gdy cały kraj obiegł jego wizerunek z krzyżem przewiązanym biało-czerwoną wstążką, jego życie zmieniło się diametralnie. Znajomi się poodsuwali, od jednego z sąsiadów usłyszał, że ten stracił do niego szacunek. Paranoja sięgnęła szczytu, gdy z powodu swojej „sławy” stracił pracę. Tymczasem to zupełny przypadek sprawił, że z mało zaangażowanego uczestnika modlitwy pod Pałacem Prezydenckim stał się symbolem wstecznictwa i hucpy kojarzonych w przekazach medialnych z „obrońcami krzyża”.
Gaz pod kontrolą [Piotr Legutko]
Czy wydobywanie gazu łupkowego jest bezpieczne i ile go w Polsce jest wyjaśnia Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego, który w 2010 r. został uznany za najbardziej pracowitego europosła w kategorii „energia”. W rozmowie z Piotrem Legutką zwraca uwagę na to, że jako kraj musimy energiczniej zabrać się za kształtowanie naszej energetyki. Nowe szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego wprawdzie nie pozwalają marzyć o polskim Kuwejcie, jednak są sensowną alternatywą dla monokultury węgla. Pozostaje pytanie jak Polska zachowa się wobec nacisków różnych grup lobbingowych oraz jak zareaguje na zagrożenie Jałtą 2, czyli porozumieniem i kontrolą eksploatacji gazu łupkowego w Polsce ponad naszymi głowami, przed którym ostrzegają eksperci Instytutu Sobieskiego.