Najstarsze miasto – najstarsze nabożeństwo
W Kaliszu odbyła się w niedzielę 23. Droga Krzyżowa. Według kaliskich jezuitów jest to najstarsze w Polsce takie nabożeństwo na ulicach miasta (choć w niektórych krajach Europy i obu Ameryk nie jest to nowość). Stacje Drogi Krzyżowej wyznaczono w miejscach ważnych dla historii miasta, na przykład tam, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli polskie książki, czy też na miejscu męczeńskiej śmierci jednego z kapłanów.
Pierwszą tego rodzaju drogę Krzyżową zainicjował w 1990 roku nieżyjący już ks. Lucjan Andrzejczak, ówczesny kustosz sanktuarium św. Józefa. Uczestniczyło w niej wówczas około 500 osób. Dziś gromadzi po kilka tysięcy uczestników. Dwa lata później uczestniczył w nabożeństwie biskup kaliski i od tamtej pory jest to już coroczna tradycja.
Kaliska Droga Krzyżowa gromadzi kilka tysięcy osób PAP/Tomasz Wojtasik Krzyż nieśli wierni kaliskich parafii, a także więźniowie zakładu karnego PAP/Tomasz Wojtasik Stacje Drogi Krzyżowej zorganizowano w miejscach ważnych dla historii miasta PAP/Tomasz Wojtasik Droga Krzyżowa na ulicach Kalisza to - według organizatorów - najstarsze takie nabożeństwo w Polsce PAP/Tomasz Wojtasik
fk/Opiekun/KAI