Sporo płacimy za nieostrożność w sieci

W ubiegłym roku działania internetowych oszustów, złodziei i wandali kosztowały Polaków 13 mld złotych. Ten rok może być jeszcze gorszy – alarmują eksperci z portalu Interaktywnie.com

Co czwarty Polak nie chroni swojego komputera – piszą specjaliści z Interaktywnie.com w najnowszym raporcie o bezpieczeństwie w sieci. W związku z tak wielką niefrasobliwością polskich internautów, nasz kraj jest wysoko ponad średnią jeśli chodzi o ilość cyberprzestępstw.
Szczególnie łakomym kąskiem dla hakerów są nasze dane osobowe. To właśnie te informacje powinniśmy chronić najbardziej. Na tym też – wydawałoby się – zależy nam najbardziej, w erze, kiedy tysiące ludzi walczą o wolność i anonimowość w sieci. Tymczasem wciąż za słabo troszczymy się o swoją prywatność w Internecie – pisze we wstępie do raportu Beata Ratuszniak, redaktor Interaktywnie.com
Przekonuje, że nie warto klikać we wszystkie podejrzane linki w portalach społecznościowych, bo to może się skończyć kradzieżą naszych danych.
„Jednego fana na Allegro można kupić juz za kilka groszy. Na aukcjach jednak wystawiane są całe pakiety. A wsród nich wielkie farmy, które wczesniej były konkursami z bluza do wygrania, aplikacjami umożliwiajacymi sprawdzenie, kto oglądał nasz profil. Były stronami, które oferowały darmowe bransoletki, koszulki. Klikasz i zapominasz, ze kiedykolwiek coś podobnego polubiłeś. A tymczasem, bedac nieswiadomym, stajesz sie towarem wartym nie wiecej, niz kilka marnych Groszy” – czytamy w raporcie.
Ten rok może być niebezpieczny, ponieważ czekają nas dwa duże wydarzenia, które przyciągną uwagę milionów ludzi. Chodzi oczywiście o imprezy sportowe Euro 2012 i igrzyska olimpijskie. Wielkie imprezy odwracają zazwyczaj naszą uwagę od pułapek, jakie zastawiają na nas cyberprzestępcy – ostrzegają autorzy raportu.
W roku 2012 musimy przygotować sie na dalszy wzrost zagrożeń. Przede wszystkim związanych z mediami społecznościowymi, rozwojem technologii i urządzeń mobilnych i zyskujących coraz większą popularność rozwiązań polegających na pracy w chmurze. Wyścig z cyberprzestępcami, niestety, nie skończy się nigdy – głosi raport.

Pełną treść raportu można znaleźć TUTAJ

« 1 »

jad/Interaktywnie.com