„Miłosierdzie źródłem nadziei” – to główne przesłanie, które towarzyszy trwającej w archidiecezji krakowskiej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II
Wydarzenie to jest przedłużeniem II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbył się w październiku ubiegłego roku w Łagiewnikach. 2 lutego rozpocznie się drugi etap peregrynacji, która zakończy się w czerwcu 2013 r. na Wawelu. Ks. Stanisław Szczepaniec, który jest odpowiedzialny za peregrynację w archidiecezji krakowskiej podkreślił na konferencji prasowej w Łagiewnikach, że Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II ma swoje źródło w peregrynacji i również dzięki niej się rozwija. „Docierają do nas świadectwa, że kościoły podczas peregrynacji są pełne wiernych, mamy nadzieję, że jubileusz 10. lecia konsekracji Bazyliki Miłosierdzia Bożego będzie dodatkowym impulsem, aby ją zauważać” – podkreślił.
„Czas nawiedzenia to możliwość pogłębienia życia religijnego oraz więzi sakramentalnej, a także okazja do przemyślenia przed Bogiem jak wyobraźnia miłosierdzia, do której wzywał Jan Paweł II, przekłada się na realia życia rodzinnego i w życiu parafialnej wspólnoty” – mówił ks. Szczepaniec.
W ramach uroczystości peregrynacyjnych w parafiach odbywają się całonocne czuwania, medytacje oraz uroczyste msze święte.
Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się od Wadowic - rodzinnego miasta bł. Jana Pawła II, 16 października 2011 r. , w 33. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Pobłogosławiony przez Benedykta XVI obraz wraz z relikwiami św. Faustyny i bł. Jana Pawła II jest przewożony w specjalnym samochodzie-kaplicy, ozdobionym papieskimi herbami. Szczegółowe informacje na temat peregrynacji oraz wiele materiałów można znaleźć na stronie www.peregrynacja.diecezja.pl.