Polacy mają szanse na Oscara!

"W ciemności" Agnieszki Holland oraz dwie polskie animacje, "Paths of Hate" i "Magic Piano", są wśród produkcji, które mają szanse na udział w ostatecznej walce o tegoroczne Oscary. Nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone we wtorek.

Listę tytułów i artystów nominowanych w poszczególnych kategoriach akademia zaprezentuje ok. godz. 14.30 czasu polskiego.

Na krótkiej liście (tzw. shortlist, ogłoszonej 18 stycznia) dziewięciu produkcji, które mają szansę na Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny, jest m.in. dramat "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland, koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska - oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.

We wtorek z listy dziewięciu tytułów wybranych będzie ostatecznie pięć, które, dzięki nominacjom, przystąpią do ostatecznej walki o nagrody w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Oprócz "W ciemności", na krótkiej liście są: uważane za faworyta irańskie "Rozstanie" (reż. Asghar Farhadi), a także niemiecka "Pina" (reż. Wim Wenders), "Footnote" z Izraela (reż. Joseph Cedar), filmy "Bullhead" z Belgii (reż. Michael R. Roskam), "Monsieur Lazhar" z Kanady (reż. Philippe Falardeau), "Superclasico" z Danii (reż. Ole Christian Madsen), "Omar Killed Me" z Maroka (reż. Roschdy Zem), "Warriors of the Rainbow: Seediq Bale" z Tajwanu (reż. Wei Te-sheng).

W innej kategorii - krótkometrażowy film animowany - szansę na nominacje mają polskie animacje "Paths of Hate" Damiana Nenowa i "Magic Piano" Martina Clappa. Produkcje te już w grudniu umieszczono na krótkiej liście 10 filmów, które mają szansę na Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany.

Reżyser "Paths of Hate" ("Ścieżki nienawiści") Damian Nenow tłumaczy, że jednym z głównych tematów 10-minutowej animacji jest walka. Film pełen jest widowiskowych scen walk lotniczych. Twórca wykorzystał m.in. technikę grafiki 3D, tworząc animację, która przypominać ma "wprawiony w ruch sensacyjny komiks". "Paths of Hate" to produkcja studia Platige Image z Warszawy.

"Magic Piano" ("Zaczarowany fortepian") w reż. Martina Clappa to z kolei 30-minutowa animacja lalkowa, zrealizowana w technice stereo 3D. Jest animowaną częścią znanego już polskiej publiczności filmu pełnometrażowego "Latająca maszyna". W kinowej "Latającej maszynie" nowoczesną animację połączono ze zdjęciami aktorskimi; przygodowa opowieść jest podróżą śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. "Magic Piano" - tak jak cały, szerszy projekt "Latająca maszyna" - jest produkcją polskiej spółki BreakThru Films, z siedzibą w Łodzi, założonej przez producenta nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka", Hugh Welchmana.

W przedoscarowych spekulacjach wśród tytułów z - jak się uważa - największymi szansami na nominację do statuetki w kategorii pełnometrażowy obraz fabularny wymieniane są m.in. filmy: "Artysta" Michela Hazanaviciusa, "Spadkobiercy" Alexandra Payne'a, "Służące" Tate'a Taylora oraz "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese. Za faworyta uznawany jest czarno-biały, niemy "Artysta", który triumfował podczas gali tegorocznych Złotych Globów. "Artysta", filmowy hołd złożony epoce kina niemego, zdobył Złoty Glob w kategorii komedii lub musicalu, nagrody otrzymali również odtwórca głównej roli Jean Dujardin i autor muzyki Ludovic Bource.

Aktorzy i aktorki, których nazwiska wymieniane są w kontekście szans na oscarowe nominacje, to m.in.: Jean Dujardin (główna rola w "Artyście"), George Clooney (rola w "Spadkobiercach"), Michael Fassbender (rola w filmie "Wstyd" Steve'a McQueena), Meryl Streep (rola Margaret Thatcher w "Żelaznej Damie", reż. Phyllida Lloyd) i Michelle Williams (rola gwiazdy kina Marilyn Monroe w "Moim tygodniu z Marilyn", reż. Simon Curtis).

84. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się miesiąc po ogłoszeniu nominacji - 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

 

« 1 »