Pierwsza w Częstochowie poradnia NaProTechnologii zostanie otwarta 17 stycznia. Inicjatorem jej powstania jest Caritas archidiecezji częstochowskiej.
Otwarcie zaplanowano na godz. 19.00 w auli Parafii Św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej 59 w Częstochowie. Jak podkreśla ks. prał. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej, poradnia będzie służyć „osobom borykającym się z problemem niepłodności, jak również osobom przychylnym naturalnym metodom prokreacji”.
Naprotechnologia jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności w pełni współpracującą z naturalnym cyklem miesięcznym kobiety. Umożliwia ona zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący na co dzień w Omaha w Stanach Zjednoczonych.
W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.