Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rekordowa liczba wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech. Co skłania do tak dramatycznego kroku?

Kościół katolicki w Niemczech stracił w ciągu ostatniego roku ponad pół miliona wiernych. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Ubiegły rok był w Niemczech rekordowy pod względem wystąpień z Kościoła katolickiego. Jak wynika z danych Konferencji Episkopatu Niemiec, aktu apostazji dokonały 522 652 osoby, więcej niż kiedykolwiek wcześniej. W Niemczech podatek kościelny (Kirchensteuer) płaci każdy członek wspólnoty wyznaniowej posiadającej osobowość prawną. Można tego uniknąć jedynie poprzez wypisanie się z Kościoła. W ten sposób państwo i Kościoły mają szczegółową dokumentację wszystkich aktów apostazji. Jednak motywy skłaniające ludzi do tego dramatycznego kroku zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. O ile chęć niepłacenia podatku dominowała w latach poprzednich, obecnie większość decydujących się na ten krok (55,5 proc.) jako motyw swego postępowania wymienia utratę zaufania do instytucji Kościoła. Chęć niepłacenia podatku kościelnego deklaruje jako główną przyczynę jedynie 28,7 proc. Powodem marginalnym – jak wynika z badań – jest utrata wiary, na co wskazywało jedynie 11,8 proc. badanych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego