Nowy numer 18/2024 Archiwum

„Stara cegła jest jak bochenek albo człowiek – każdy jest inny”. Ostatni, lwowski ślad Stanisława Niemczyka

Na obrzeżach lwowskiego osiedla Sichów i wioski Zubrza wznosi się kościół, jakiego w tym mieście nie uświadczymy. To ostatnie dzieło Stanisława Niemczyka. Monumentalny, ceglany ślad, jaki zostawił po sobie we Lwowie.

Parafia pw. św. Michała Archanioła została erygowana przez kard. Mariana Jaworskiego w 1995 r. Jest dwujęzyczna, Msze św. sprawowane są w niej w językach polskim i ukraińskim. Była nieco liczniejsza przed rozpoczęciem przez Rosję wojny na pełną skalę, ale część parafian wyjechała, m.in. do Polski. Proboszczem tej parafii od 2003 r. jest ks. Jacek Kocur, pochodzący z Orzesza na Górnym Śląsku. Od kard. Jaworskiego otrzymał zadanie zbudowania świątyni w rejonie, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku i nazywany jest sypialną Lwowa. Mieszka tam blisko 250 tys. ludzi, a niedawno staraniem państwa polskiego powstało także osiedle kontenerowych domków dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Miejsce jest pięknie położone. Przylegają do niego rozległe tereny leśne. W przeszłości stała tu leśniczówka hrabiów Potockich, w 2004 r. przerobiona na ochronkę bł. Edmunda Bojanowskiego. Prowadzi ją Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP (Śląskich) i planowana jest jej dalsza rozbudowa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego