19. Światowy Dzień Chorego

Kościół na świecie. Już po raz 19. Kościół katolicki obchodzi 11 lutego Światowy Dzień Chorego.

Fakty i opinie - TJ/KAI

|

11.03.2011 23:29 GN 06/2011

dodane 11.03.2011 23:29

Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, będzie przewodniczyć tegorocznym uroczystościom w Tarnowie. Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II, a przypada on we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Benedykt XVI skierował do chorych orędzie. Przypomniał w nim, że „jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to zwłaszcza słaby, cierpiący i potrzebujący opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony” – podkreślił Benedykt XVI.

Ojciec Święty zapowiedział uroczyste obchody Światowego Dnia Chorego w 2013 roku w sanktuarium maryjnym w Altötting w Niemczech. Motywem przewodnim papieskiej refleksji jest cierpiące Oblicze Jezusa. Papież zachęca, by na każde cierpienie patrzeć z perspektywy ran Jezusa. „To właśnie poprzez rany Chrystusa możemy patrzeć oczyma nadziei na wszystko zło, które dotyka ludzkość. Zmartwychwstając, Chrystus Pan nie usunął ze świata cierpienia i zła, ale uzdrowił je u samych korzeni. Przemocy zła przeciwstawił wszechmoc miłości”.

Papież przypomniał słowa św. Bernarda: „Bóg nie może cierpieć, ale może współcierpieć”. I dodał: „Bóg, uosobiona Prawda i Miłość, zapragnął cierpieć dla nas i z nami; stał się człowiekiem, by móc współcierpieć z człowiekiem w sposób rzeczywisty w ciele i krwi. Stąd w każde cierpienie ludzkie wszedł Ktoś, kto je z nami dzieli i znosi; stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne pocieszenie przez współcierpiącą miłość Boga, i tak wschodzi dla nas gwiazda nadziei”. Benedykt XVI zwrócił się także do wszystkich, którzy służą chorym: „w twarzach osób chorych umiejcie zawsze dostrzegać Oblicze oblicz, czyli Chrystusa”

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - TJ/KAI