Inwazja Rosji na Ukrainę

​Rosja nie jest obecnie skłonna do negocjacji w dobrej wierze, a do prawdziwych rozmów w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie jest jeszcze daleko - ocenia amerykańska dyplomacja.

Relacja trwa

09.06.2022 09:00

Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

08.06.2022 21:35

08.06.2022 20:23

08.06.2022 19:29

Poniżej: dziewczynka w mieście Dnipro gra na flecie i zbiera pieniądze dla armii ukraińskiej. Zebrała dotąd około 1700 zł.

08.06.2022 19:28

08.06.2022 18:54

Wojska rosyjskie rozmieściły na zaanektowanym w 2014 roku Krymie pociski rakietowe Iskander - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

"Na terytorium okupowanego Krymu, 8 km od granicy administracyjnej z obwodem chersońskim, Rosja rozmieściła systemy rakietowe Iskander-M" - powiedział rzecznik.

Dodał, że "istnieje groźba ataków rakietowych wroga z terytorium Autonomicznej Republiki Krymu na obiekty wojskowe i cywilne na Ukrainie".

Motuzjanyk powiedział też, że Rosjanie nadal blokują żeglugę cywilną w północno-zachodniej części Morza Czarnego. (PAP)

08.06.2022 18:54

Na okupowanych terytoriach Ukrainy siły rosyjskie prowadzą przeszukania, kradną i niszczą lokalną infrastrukturę - raportuje w środę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Na tymczasowo zajętych terytoriach Ukrainy okupanci kontynuują działania o charakterze administracyjno-policyjnym, prowadzą przeszukania cywilów, kradną i niszczą lokalną infrastrukturę" - czytamy w komunikacie. (https://tinyurl.com/4xfpnxr3)

Sztab podaje, że siły rosyjskie ostrzelały z moździerzy infrastrukturę cywilną w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Przeprowadzono też prowokacyjne przeloty lotnictwa wojskowego wzdłuż granicy państwowej Ukrainy.

Na kierunku siewierodonieckim, na wschodzie, rosyjska armia ostrzeliwała infrastrukturę cywilną m.in. w okolicach miejscowości: Prywilla, Siewierodonieck, Lisiczańsk, Woronowe, Toszkiwka, Hirske.

"Na kierunku słowiańskim ukraińscy wojskowi z sukcesem przeciwdziałają wrogim próbom polepszenia pozycji taktycznych w kierunku Słowiańska" - czytamy. Rosjanie przygotowują się do dalszych działań ofensywnych. W regionie przeprowadzono atak z powietrza na Słowiańsk.

Rosyjska armia prowadziła też ostrzały m.in. na kierunku bachmuckim.

Sztab podkreśla, że siły ukraińskie zadały rosyjskiemu wojsku duże straty w składzie osobowym i sprzęcie podczas wrogiego szturmu w pobliżu miejscowości Berestowe. (PAP)

08.06.2022 18:40

​Dwa dni temu Rosjanie zaczęli wywozić pociągami ziarno z Melitopola; ich działania świadczą o tym, że nie zamierzają pozostać w mieście na długo, ale raczej chcą wszystko jak najszybciej ukraść, a następnie odejść - ocenił w środę mer miasta Iwan Fedorow, cytowany przez Radio Swoboda.

08.06.2022 17:41

​Rosja nie jest obecnie skłonna do negocjacji w dobrej wierze, a do prawdziwych rozmów w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie jest jeszcze daleko - powiedziała w środę asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried. Stwierdziła też, że dla Europy rosyjska inwazja była tym, czym dla Ameryki były zamachy z 11 września 2001 roku. (PAP)

08.06.2022 17:31

08.06.2022 16:49

Ukraińscy śledczy zidentyfikowali dziewięciu rosyjskich żołnierzy, którzy w marcu przetrzymywali ponad 300 osób w piwnicy we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformowała w środę prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

"Zidentyfikowano już dziewięciu rosyjskich katów, którzy zorganizowali piwnicę śmierci w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim" - napisała prokurator na Facebooku (https://tinyurl.com/bdexyk3n).

Przekazała, że do tych zdarzeń doszło w marcu. "Okupanci wygonili mieszańców Jahidnego ze schronów. Ludzi zmuszano, by rozbierali się na dworze na mrozie - szukano patriotycznych tatuaży i wojskowej bielizny. W ich domach podczas tzw. przeszukań rosyjscy wojskowi zabierali pralki, telewizory, mikrofalówki, czajniki elektryczne" - kontynuowała Wenediktowa. Mieszkańcom zabrano telefony komórkowe. Zagrożono, że jeśli znajdą u kogoś schowaną komórkę, co piąty mężczyzna zostanie zabity.

"Wojskowi zagonili ponad 300 ludzi do ciasnej piwnicy wiejskiej szkoły. W placówce zorganizowano rosyjski sztab, więc cywile stali się ich żywą tarczą - gwarancją braku ataku" - czytamy.

Prokurator generalna poinformowała, że najmłodsza osoba zabrana do piwnicy miała 1,5 miesiąca, a najstarsza 93 lata. W piwnicy było 77 dzieci.

Wenediktowa zaznaczyła, że ludzi "przetrzymywano w nieludzkich warunkach: ciasnota, zaduch, całkowita ciemność, głód i pragnienie, pełny brak warunków higienicznych". W związku z tym w piwnicy od 9 do 28 marca zmarło 10 cywilów. W miejscowości w tym czasie rosyjscy wojskowi zabili kolejnych 17 osób.

Listę zmarłych więzieni prowadzili na ścianie w piwnicy.

Wojskowi nie pozwalali prowadzić pochówku mniej niż pięciu osób. Za złamanie zakazu otwierano ogień do cywilów, a ludzie chowali się w wykopanych grobach - napisała Wenediktowa.

Dziewięciu wojskowych rosyjskich, których tożsamość zidentyfikowała strona ukraińska, zostało poinformowanych o możliwości popełnienia przestępstwa - złamania prawa wojennego i zabójstwa. (PAP)

08.06.2022 16:44

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wrócił do kraju - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda. Poroszenko przebywał za granicą od 30 maja, wcześniej dwukrotnie był zawracany z granicy z Polską przy próbie wyjazdu z kraju.

Ukrainska Prawda powołuje się na wpis na Facebooku Sofii Fedyny, posłanki ukraińskiej opozycyjnej partii Europejska Solidarność, której Poroszenko jest przewodniczącym.

Były prezydent Ukrainy ma najpierw udać się do Kijowa, a następnie na linię frontu.

Poroszenko 30 maja dopiero za trzecim podejściem wyjechał z Ukrainy, zamierzając wziąć udział, jako członek oficjalnej delegacji ukraińskiego parlamentu, w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie. Planował także udać się na kongres i szczyt Europejskiej Partii Ludowej w Rotterdamie.

Wcześniej dwukrotnie straż graniczna zawracała go z granicy z Polską, argumentując, że Poroszenko nie ma odpowiednich dokumentów. Według Europejskiej Solidarności odmowa wyjazdu z kraju była "prowokacją" ze strony służb państwowych.

W poniedziałek ukraińskie media informowały, że Poroszenko nadal jest poza Ukrainą, choć jego pobyt służbowy za granicą miał zakończyć się 2 czerwca. Ujawniono, że były prezydent przebywał w Londynie. (PAP)

08.06.2022 16:42

Nastolatek spod Kijowa zlokalizował swoim dronem rosyjską kolumnę wojskową, co pomogło ją zniszczyć

Chociaż Andrij Pokrasa ma dopiero 15 lat, istotnie przyczynił się do odparcia rosyjskiego ataku na Kijów; swoim dronem chłopiec zlokalizował kolumnę wojskową wroga, co pomogło ukraińskim siłom ją zniszczyć - czytamy w reportażu kanadyjskiego portalu Global News.

Bohaterski czyn chłopca został potwierdzony przez jego rodziców, źródła w armii Ukrainy oraz Ukraińską Federację Właścicieli Dronów - poinformowali autorzy korespondencji spod Kijowa.

"Andrij był jedyną osobą, która miała w tych stronach doświadczenie w obsłudze dronów. To prawdziwy bohater Ukrainy" - ocenił jeden z dowódców, cytowanych przez Global News.

"Pewnego razu zauważyłem w nocy (przy pomocy drona) reflektory pojazdu, zdradzające miejsce przebywania wroga. To działo się dwa kilometry od nas. (...) Bardzo się bałem, lecz nie chciałem, by najeźdźcy zajęli moją miejscowość (niewymienioną w artykule ze względów bezpieczeństwa - PAP). Zwróciły się do mnie wojska obrony terytorialnej, które potrzebowały współrzędnych GPS rosyjskiej kolumny, aby móc ją namierzyć" - opowiadał 15-latek.

Zgrupowanie zniszczone dzięki pomocy Andrija było jednym z największych wrogich oddziałów nacierających na Kijów od zachodu, od strony Żytomierza. Ojciec chłopca przekazał dane lokalizacyjne rosyjskiej formacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Następnie kolumna została rozbita pod Bereziwką, około 40 km od stolicy Ukrainy.

08.06.2022 16:40

​Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, który kończy swą misję dyplomatyczną w Polsce, otrzymał medal pamiątkowy Senatu RP za zasługi dla budowania braterstwa ukraińsko-polskiego. Deszczyca zadeklarował, że pozostanie orędownikiem współpracy ukraińsko-polskiej.Deszczyca podziękował za wsparcie dla Ukrainy i jej narodu w obecnym trudnym czasie. "Najazd Rosji na Ukrainę to wyzwanie dla nas, dla was i dla całego wolnego świata. Ale dzięki naszym wspólnym wysiłkom, dzięki waszym decyzjom, wsparciu Senatu, rządu polskiego, prezydenta Dudy, i przede wszystkim narodu polskiego udało się nam wstrzymać ten najazd. Udało nam się wyzwolić Kijów. Wierzę, że wkrótce uda nam się wyzwolić całe nasze państwo i zwyciężymy w tej wojnie. Zwyciężymy razem z wami" - podkreślił ambasador. "Będzie to nasze wspólne, wielkie zwycięstwo. Wierzę w to i wierzę w dalszy rozwój dobrych relacji ukraińsko-polskich" - dodał.Andrij Deszczyca rozpoczął swą misję dyplomatyczną w naszym kraju w listopadzie 2014 roku. Urzędowanie miał zakończyć w lutym tego roku, jednak jego kadencja została przedłużona w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Następcą Deszczycy będzie Wasyl Zwarycz, który w przeszłości pracował już w ambasadzie Ukrainy w Warszawie. (PAP)

08.06.2022 15:52

Ukraina uznaje obietnice szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa w sprawie gwarancji bezpiecznego eksportu ukraińskiego zboża drogą morską za "puste słowa" i nie wierzy, że Rosja nie wykorzysta tej sytuacji do zaatakowania Ukrainy - powiedział w środę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

"Aby chronić wybrzeże potrzebna jest broń, a misja marynarki wojennej jest potrzebna, by patrolować szlaki eksportowe na Morzu Czarnym. Nie można pozwolić Rosji, aby wykorzystała korytarze zbożowe do zaatakowania południowej Ukrainy" - oznajmił Nikołenko, cytowany przez agencję Reutera.

Ławrow zapewnił, że Moskwa nie wykorzysta dla swoich celów decyzji Kijowa o transporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Szef rosyjskiej dyplomacji rozmawiał wcześniej w środę z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu na temat otwarcia ukraińskich portów; według polityków była to "owocna rozmowa". (PAP)

08.06.2022 15:29

Rosja działa na rzecz destabilizacji światowego rynku żywnościowego, by wywierać presję na Zachód i Ukrainę oraz skłonić globalne Południe do poparcia jej stanowiska - czytamy w opublikowanej w środę analizie ekspertki Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Iwony Wiśniewskiej.

"W ostatnich miesiącach polityka Kremla doprowadziła do destabilizacji światowego rynku rolno-spożywczego. Rosja blokuje główne szlaki eksportowe ukraińskiego surowca, niszczy infrastrukturę rolną i zbiory" - pisze badaczka warszawskiego ośrodka.

Jak dodaje, Moskwa wprost mówi o tym, że jest gotowa do "zaangażowania się w przezwyciężenie światowego kryzysu żywnościowego", czyli do zwiększenia eksportu zboża i nawozów, ale w zamian za ograniczenie zachodnich sankcji nałożonych na nią za zaatakowanie Ukrainy. (PAP)

08.06.2022 14:47

​Niestety, w pierwszym wywiadzie Angeli Merkel od czasu zmiany rządu pół roku temu nie było ani odrobiny samokrytyki - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w środę agencji dpa.

Zdaniem ambasadora "niepokojące są wypowiedzi byłej kanclerz o nieomylności jej kursu na Rosję i zbyt pobłażliwe traktowanie dyktatora Putina".

We wtorek wieczorem w rozmowie z dziennikarzem Alexandrem Osangiem Merkel broniła swojego kursu wobec Rosji przed ostrą krytyką. "Nie widzę (potrzeby), żebym musiała teraz mówić, że to było złe i dlatego nie będę przepraszać”" - powiedziała.

"Obecne wypowiedzi Merkel są bardzo godne ubolewania" - powiedział ambasador. "Ponieważ bez uczciwej, całościowej oceny polityki Niemiec wobec Rosji nie jest możliwe wyciągnięcie właściwych wniosków co do przyszłych relacji z Moskwą i powstrzymanie jej agresji" - dodał.

Ukraińcy są przekonani, że stanowisko Niemiec w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO i perspektywy przystąpienia do UE, ich wieloletnia odmowa dostaw broni po aneksji Krymu oraz forsowanie gazociągu Nord Stream 2 aż do wojny "zachęciły Putina do ataku na Ukrainę". (PAP)

08.06.2022 13:31

​W rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem poruszyłem kwestię tego, jak traktowani są ukraińscy jeńcy wojenni w rosyjskiej niewoli - przekazał w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że tematem rozmowy była też dalsza pomoc wojskowa dla Kijowa.

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z Olafem Scholzem. Omówiliśmy wzmocnienie pomocy obronnej dla Ukrainy i to, jak zapewnić bezpieczeństwo żywieniowe na świecie. Poruszyłem sprawę przestrzegania przez Federację Rosyjską przestrzega prawa międzynarodowego dotyczącego traktowania jeńców wojennych. Podkreśliłem znaczenie decyzji o integracji Ukrainy z Unią Europejską" - napisał ukraiński prezydent na Twitterze. (PAP)

08.06.2022 13:07

Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu minionej doby 5 miejscowości obwodu mikołajowskiego; są zabici i ranni, jak również liczne zniszczenia - poinformowała w środę szefowa władz obwodowych Hanna Zamaziejewa na Telegramie. (PAP)

08.06.2022 13:06

08.06.2022 12:52

08.06.2022 12:51

W minionym tygodniu rosyjscy okupanci uprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku niemal 20 mieszkańców miasta Enerhodar na południu Ukrainy, w tym 11 pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - zaalarmował w środę na Telegramie państwowy ukraiński koncern Enerhoatom. (PAP)

08.06.2022 10:27

08.06.2022 10:17

Ukraińskie wojsko może zostać zmuszone do wycofania się na umocnione pozycje w otoczonych wschodnich dzielnicach Siewierodoniecka, lecz nie podda miasta - powiedział w środę Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)

08.06.2022 08:54

Siły rosyjskie zaczęły wycofywać się z pozycji w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

08.06.2022 07:15

​Jedyny lotniskowiec Rosji,"Admirał Kuzniecow", ma kolejne opóźnienie w remoncie i powróci do służby najwcześniej w 2024 roku - poinformowała centralna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej TASS, powołując się na źródła wojskowe. (PAP)

07.06.2022 21:08

07.06.2022 18:39

W Doniecku, na terenie prorosyjskiej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, rozpoczął się "proces" trzech cudzoziemców (obywateli Wielkiej Brytanii Shauna Pinnera i Andrew Hilla oraz obywatela Maroka Saaduna Brahima), którzy mieli walczyć po stronie Ukrainy. Może im grozić kara śmierci. (PAP)

07.06.2022 17:22

W terminalu kontenerowym BCT trwa największy przeładunek sprzętu armii amerykańskiej w historii gdyńskiego portu - przekazali we wtorkowym komunikacie przedstawiciele Portu Gdynia. Do rozładowania są samochody i ok. 1,5 tys. sztuk sprzętu wojskowego. (PAP)

07.06.2022 17:00

„Cerkiewna aneksja Krymu” - Rosyjska Cerkiew Prawosławna podporządkowała eparchie patriarsze Cyrylowi

Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podjął we wtorek decyzję o bezpośrednim podporządkowaniu eparchii na okupowanym przez Rosję Krymie patriarsze Cyrylowi. Portal Ukrainska Prawda nazwał to działanie „cerkiewną aneksją”.

Wszystkie eparchie prawosławne na terytorium okupowanego Krymu mają zostać „kanonicznie i administracyjnie podporządkowane patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi (Cyrylowi) oraz Świętemu Synodowi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej”.

Na Krymie ma również zostać utworzona metropolia, której zwierzchnikiem został metropolita symferopolski i krymski Łazarz.

Dotychczas eparchie na Krymie podlegały formalnie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił 27 maja „pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie. Uchwalono też zmiany w statucie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, „świadczące o jej pełnej samodzielności i niezależności”.

„Wyrażamy niezgodę wobec stanowiska patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla odnośnie wojny w Ukrainie” – oznajmił też sobór. Potępił również wojnę jako złamanie przykazania „Nie zabijaj!” i wyraził współczucie wszystkim, którzy ucierpieli na skutek wojny.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

Patriarcha Cyryl utrzymywał m.in., że „Rosja na nikogo nie napadała”. (PAP)

07.06.2022 16:22

07.06.2022 13:53

Zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją musi zostać osiągnięte na polu bitwy, nie wyobrażam sobie, by ten konflikt miał utknąć w martwym punkcie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym we wtorek brytyjskiemu dziennikowi "Financial Times" za pośrednictwem łącza internetowego.

"Nasz sprzęt wojskowy jest gorszy i z tego powodu nie jesteśmy w stanie robić postępów. Będziemy mieli większe straty" - przekazał Zełenski, apelując o dostawy broni dla Ukrainy.

Prezydent powiedział, że zepchnięcie sił rosyjskich na pozycje zajmowane przez nie przed początkiem inwazji 24 lutego będzie równoznaczne z "poważnym tymczasowym zwycięstwem" Ukrainy, ale ostatecznym celem pozostaje uzyskanie pełnej suwerenności całego ukraińskiego terytorium.

Jak podkreślił, "zwycięstwo musi być osiągnięte na polu bitwy". Jednocześnie wyraził chęć prowadzenia rozmów pokojowych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ukraiński przywódca dodał, że zachodnie sankcje "w zasadzie nie wpłynęły na stanowisko Rosji", i skrytykował sojuszników Kijowa za nawoływanie do zawieszenia broni bez określenia jego warunków, czyli bez nacisków na Moskwę, by zakończyła ofensywę.

"Każdy zachowuje się jak pionek. Wspierają Ukrainę, ale też sprawdzają, co można zrobić, żeby złagodzić sankcje, żeby biznes nie ucierpiał. (...) Jak możemy osiągnąć zawieszenie broni na terytorium Ukrainy bez wysłuchania jej stanowiska? To bardzo zaskakujące" - skomentował Zełenski.(PAP)

07.06.2022 13:04

07.06.2022 13:03

Rosyjskie okręty wycofują się z ukraińskiego wybrzeża na Morzu Czarnym, obawiając się starcia z flotą NATO, która miałaby zapewnić eskortę dla statków przewożących zboże z Ukrainy - poinformował we wtorek włoski dziennik "Il Messaggero", cytując byłego naczelnego dowódcę wojsk NATO w Europie, admirała Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Jamesa Stavridisa.

Jego zdaniem Morze Czarne będzie "nowym frontem" na wojnie rosyjsko-ukraińskiej, na którym w walkę mogą zostać zaangażowani zachodni sojusznicy, którzy będą eskortować dostawy zboża z oblężonego kraju.

Stavridis dodał, że rosyjskie okręty wojenne "dominują w północnej części Morza Czarnego". Jak wyjaśnił, Rosjanie blokują tam ukraińskie wybrzeże, nie dopuszczając do eksportu zboża, ważne dla ukraińskiej gospodarki i absolutnie niezbędnego dla światowych dostaw żywności.

"Myślę, że w ten konflikt będzie zaangażowana eskorta kontenerowców ochraniających statki płynące po zboże do Odessy i ze zbożem z niej wypływające" - ocenił Stavridis, cytowany przez "Il Messaggero".

Dodał, że misja zostanie przeprowadzona przez ONZ, Stany Zjednoczone i ich sojuszników, powtarzając po raz kolejny, że może ona jednak stworzyć "nowy front na tej wojnie".

07.06.2022 11:22

Wojska Rosji straciły od 24 lutego, gdy rozpoczęły inwazję na Ukrainę, około  31 360 żołnierzy, a także 1390 czołgów i 694 systemy artyleryjskie - podał we wtorek w komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07.06.2022 11:21

​Przewodniczący komisji do Spraw Unii Europejskiej w niemieckim Bundestagu Anton Hofreiter chce debaty na temat "paternalistycznej" postawy Niemiec wobec krajów, leżących między Niemcami a Rosją. W wywiadzie dla dziennika "Welt" mówi, że ludzie z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy ostrzegali przed Putinem mieli rację. (PAP)

07.06.2022 07:41

06.06.2022 22:27

Kierowana przez władze Hiszpanii na Ukrainę amunicja wystarczyła na zaledwie dwie godziny walki z rosyjskim okupantem, twierdzą ukraińskie źródła dyplomatyczne cytowane w poniedziałek przez madryckie media.(PAP)

06.06.2022 22:14

06.06.2022 22:13

Ministerstwo handlu USA nakazało w poniedziałek zajęcie dwóch samolotów rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, ponieważ wysłał on bez licencji wyprodukowane w Ameryce maszyny Boeing 787 Dreamliner i Gulfstream G650 ER do Rosji, co stanowi pogwałcenie sankcji. (PAP)

06.06.2022 20:42

Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska poinformował, że utworzono obóz dla rosyjskich jeńców wojennych, którzy w najbliższym czasie nie będą podlegać wymianie - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. "Jeńcy, którzy dopiero niedawno trafili do niewoli lub którzy mogą zostać wymienieni w najbliższym czasie, są rozmieszczeni w różnych instytucjach podległych ministerstwu sprawiedliwości na terenie całego kraju" - dodał minister. (PAP)

06.06.2022 20:42

Prowizoryczne pochówki są nadal na prawie każdym podwórzu okupowanego przez Rosjan Mariupola; pod gruzami setek bloków gniją zwłoki - pisze w poniedziałek mariupolska rada miejska. (PAP)

06.06.2022 20:41

Rosja rozpowszechnia fałszywe pogłoski, że Ukraina (po kryjomu) sprzedaje broń uzyskaną z Zachodu; kolejnym krokiem może być atak terrorystyczny przeprowadzony przez Kreml w jednym z krajów Europy i wykorzystanie w tym celu takiego uzbrojenia, jak to, które trafia na Ukrainę - ostrzegło w poniedziałek ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). (PAP)

06.06.2022 17:14

​ Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, atakując z moździerzy i drona; są też jednak dobre wieści, ponieważ wrogowie uderzyli we własne terytorium i zniszczyli kilka obiektów w miejscowości Tiotkino - poinformował w poniedziałek szef regionalnych władz Dmytro Żywycki. (PAP)

06.06.2022 16:06

​W Rosji powstają "centra logistyczne" zajmujące się dystrybucją dóbr zrabowanych na wojnie na Ukrainie; biznes idzie jednak średnio, ponieważ rodziny żołnierzy rozkradają sobie wzajemnie te przedmioty - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę wroga. (PAP)

06.06.2022 10:52

Wojna na Ukrainie w całym swoim okrucieństwie pokazała nam, jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO, flanki wschodniej Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - dodał. (PAP)

06.06.2022 10:20

Zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa oraz pomocnictwa w zabójstwie i w usiłowaniu zabójstwa przedstawiła Prokuratura Rejonowa w Płońsku (Mazowieckie) dwóm Ukraińcom, podejrzanym o zaatakowanie nożem dwóch Ukrainek w Nacpolsku. Jedna z nich zmarła, druga trafiła do szpitala.

Według ustaleń policji, obywatelki Ukrainy od około trzech miesięcy wynajmowały mieszkanie w miejscowości Nacpolsk i nie utrzymywały bliższych kontaktów z sąsiadami. Jak informowano po zdarzeniu, na posesję, gdzie mieszkały obie kobiety z dziećmi, w piątek po południu przyjechało dwóch mężczyzn. To oni prawdopodobnie zaatakowali nożem kobiety, po czym odjechali. Krzyk usłyszały osoby postronne, które powiadomiły służby.

Samochód, którym mężczyźni odjechali, kilka kilometrów dalej uczestniczył w zdarzeniu drogowym. Na drodze prowadzącej do miejscowości Zaborowo kierowca najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Podróżujący autem mężczyźni dalej uciekli pieszo. W wyniku policyjnego pościgu, niespełna godzinę od zdarzenia, zatrzymano jednego z nich - był nietrzeźwy. To 44-letni obywatel Ukrainy.

Drugiego z mężczyzn, 27-letniego Ukraińca, policjanci zatrzymali w piątek wieczorem w obławie w jednej z pobliskich miejscowości, kilka godzin od zdarzenia i kilka kilometrów od miejsca, gdzie doszło do ataku. (PAP)

06.06.2022 09:40

​Walki w Siewierodoniecku są dynamiczne, po częściowym odbiciu miasta przez siły ukraińskie ich sytuacja ponownie się pogorszyła – powiadomił w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

„Po udanym kontruderzeniu siłom ukraińskim udało się odbić prawie pół miasta, ale teraz sytuacja znowu się trochę dla nas pogorszyła” – powiedział Hajdaj w ukraińskiej telewizji, zaznaczając, że wojska ukraińskie utrzymują pozycje w przemysłowej części miasta. (PAP)

06.06.2022 08:45

Rosyjskie pociski manewrujące uderzyły w infrastrukturę kolejową w Kijowie, tymczasem na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki w Siewierodoniecku - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

06.06.2022 08:01

Wojska ukraińskie odbiły duże obszary Siewierodoniecka i wypchnęły Rosjan z południowych przedmieść; udany kontratak na odcinku priorytetowym dla Kremla wskazuje, że rosyjskie wojska na Ukrainie tracą siłę bojową – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

06.06.2022 07:50

Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i ofensywę w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim – informuje w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na Białorusi wciąż znajdują się rosyjskie wyrzutnie rakietowe i samoloty bojowe. (PAP)

06.06.2022 06:56

39-letni Bjoern Clavis był jednym z wielu Niemców, którzy na Ukrainie walczyli z rosyjskim najeźdźcą jako ochotnicy w szeregach Legionu Międzynarodowego. Pod koniec maja zginął w rejonie Charkowa, poważnie ranny w wyniku rosyjskiego ostrzału; dzień później miał wyjść na przepustkę – pisze w niedzielę dziennik „Bild”. (PAP)

06.06.2022 06:54

Z przechwyconych rozmów wiemy, że dowództwo rosyjskiej armii otrzymało zadanie, by do 10 czerwca zdobyć Siewierodonieck i przejąć kontrolę nad ważną trasą Lisiczańsk-Bachmut; przewidujemy jeszcze cięższe ostrzały ze strony wroga - oświadczył w niedzielę wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Spodziewamy się, że w najbliższym czasie rzucą na ten odcinek (Siewierodonieck i trasę Lisiczańsk-Bachmut) wszystkie dostępne rezerwy, wszystkich żołnierzy i uzbrojenie. Nadchodzące pięć dni to będzie piekielny czas. Przeciwnik kilkakrotnie zwiększy częstotliwość ciężkich ostrzałów artyleryjskich" - ocenił Hajdaj na antenie telewizji 1+1. Słowa gubernatora przytoczyła gazeta internetowa Ukrainska Prawda. (PAP)

06.06.2022 06:54

Prawie 60 proc. obwodu zaporoskiego, regionu na południu Ukrainy, jest pod okupacją rosyjską; szef obwodu Ołeksandr Staruch poinformował o tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas jego wizyty w regionie - podało w niedzielę wieczorem biuro szefa państwa. (PAP)

06.06.2022 06:53

W zajętej przez rosyjskie wojska części Siewierodoniecka, stanowiącej około połowy miasta, najeźdźcy wypędzają mieszkańców z ich domów i wywożą ich do Ługańska; następnie te lokale są plądrowane - poinformował w niedzielę szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko. (PAP)

06.06.2022 06:52

1500 mężczyzn wchodzi w skład batalionu ochotników z Białorusi, którzy przyłączyli się do ukraińskiego wojska - poinformowała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jej zdaniem liczba ta wzrośnie, bo następni się szkolą. (PAP)

06.06.2022 06:52

Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną.

"Ekskluzywne. Generał major Roman Kutuzow został oficjalnie zdenazyfikowany i zdemilitaryzowany" – napisano w komunikacie.

Kutuzow był dowódcą 5. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Rosji.

Według rosyjskiego Radia Swoboda i niezależnego portalu Meduza generał został zabity w trakcie działań wojennych we wsi Mykołajiwka pod Popasną w obwodzie ługańskim.

Jak pisze Meduza, Kutuzow to czwarty rosyjski generał, którego śmierć została potwierdzona. Strona ukraińska mówi o większej liczbie, jednak informacje te nie zostały dotąd zweryfikowane. (PAP)

06.06.2022 06:45

​Wielka Brytania dostarczy Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi - przekazał w wydanym w nocy z niedzieli na poniedziałek oświadczeniu brytyjski minister obrony Ben Wallace.

"Te wysoce wydajne wieloprowadnicowe systemy rakietowe pozwolą naszym ukraińskim przyjaciołom lepiej chronić się przed brutalnym użyciem artylerii dalekiego zasięgu, którą siły (prezydenta Rosji Władimira) Putina stosują na oślep do zrównywania miast z ziemią" - napisał Wallace w oświadczeniu, dodając, że decyzja w tej sprawie została podjęta w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi. (PAP)

06.06.2022 06:43

​Doradca mera Mariupola na Ukrainie Piotr Andriuszczenko poinformował w niedzielę wieczorem, że w Doniecku i okupowanej przez Rosjan części obwodu donieckiego przestała nadawać rosyjska telewizja naziemna.

Andriuszczenko podkreślił, że telewizja zniknęła z powodu zniszczeń spowodowanych ostrzałem, który sami Rosjanie przeprowadzili, by oskarżyć Ukraińców o ostrzał "cywilów".

"Na dzień dzisiejszy telewizja naziemna nie jest dostępna w Doniecku i okupowanej części regionu. Była propaganda i nie ma propagandy” – napisał Andriuszczenko w mediach społecznościowych.

Jak podaje agencja Unian w Doniecku eksplodował magazyn amunicji. Według mieszkańców miasta był on spowodowany rosyjskim ostrzałem. (PAP)

05.06.2022 18:40

Ukraińscy wojskowi opublikowali nagranie pokazujące zniszczenie rosyjskiego sprzętu w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim. Zacięte walki o kontrolę nad tym miastem trwają od ubiegłego tygodnia. (PAP)

05.06.2022 18:00

Wspólnie z wolontariuszami zdołaliśmy ewakuować ponad 1200 osób z oblężonego przez rosyjskie wojska Mariupola, ale nie mogłem uratować własnej córki; najeźdźcy ją zabili - poinformował pastor Hennadij Mochnenko, prowadzący w Mariupolu centrum pomocy społecznej. Historię duchownego przedstawiono w niedzielę na łamach portalu tsn.ua. (PAP)

05.06.2022 14:35

Ciężki sprzęto bojowy dostarczą Ukraińcom Hiszpanie - m.in będą to czołgi Leopard 2. Informację przekazał dziennika "El Pais".

05.06.2022 14:28

Cztery rosyjskie rakiety uderzyły w niedzielę w zakłady remontu wagonów w Kijowie - poinformował szef zarządu ukraińskich kolei państwowych Ołeksandr Kamyszin na Telegramie (PAP).

05.06.2022 12:29

Rosjanie wystrzelili w niedzielę rano pociski rakietowe w stronę Kijowa z bombowców strategicznych Tu-95 znad Morza Kaspijskiego - poinformowało dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

05.06.2022 12:23

Rosyjska armia próbuje atakować i utrzymywać zajęte terytorium w obwodzie charkowskim - poinformował w niedzielę szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Minionej doby w rosyjskich ostrzałach rannych zostało w obwodzie charkowskim sześć osób. (PAP)

05.06.2022 11:17

Armia rosyjska buduje głęboką linię obrony w obwodzie chersońskim - poinformował w niedzielę na forum GLOBSEC-2022 w Bratysławie minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez ukraińską redakcję BBC. (PAP).

05.06.2022 11:16

W Kijowie i w obwodzie kijowskim znowu zaktywizowali się rosyjscy dywersanci, ale skutki ich działań są minimalne - oświadczył w niedzielę doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

05.06.2022 09:43

​W ciągu ostatniej doby w walkach z wojskami ukraińskimi zginęło około 100 żołnierzy rosyjskich i w związku z tym łączne straty osobowe armii rosyjskiej wzrosły do około 31 150 - poinformował na Facebooku w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły ukraińskie zniszczyły dotychczas 1381 rosyjskich czołgów, 3392 transportery opancerzone, 686 systemów artyleryjskich, 207 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 95 systemów obrony przeciwlotniczej, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 548 bezzałogowców, 13 okrętów i 122 rakiety manewrujące. (PAP)

04.06.2022 20:02

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w sobotę, że trudno jest przewidzieć, kiedy wojna z Rosją może się zakończyć, ale według jego optymistycznych prognoz może to nastąpić do końca roku. Ocenił, że Rosja nadal dąży do przejęcia całej Ukrainy. (PAP)

04.06.2022 20:02

Rosyjskie wojska starły Łyman z powierzchni ziemi, tego miasta na wschodzie Ukrainy już nie ma - poinformował w sobotę mer Ołeksandr Żurawlow, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, miasto jest pod całkowitą kontrolą wroga, dlatego nie da się tam obecnie przeprowadzić ewakuacji cywilów. (PAP)

04.06.2022 18:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę, że Rosja powinna zostać wykluczona z UNESCO. Jego zdaniem wojska rosyjskie świadomie ostrzelały Ławrę Świętogórską - monaster w obwodzie donieckim. Ostrzał spowodował pożar drewnianej świątyni. (PAP)

04.06.2022 17:16

​ Ukraina przeprowadziła z Rosją wymianę ciał swych poległych żołnierzy; odbyła się ona 2 czerwca w obwodzie zaporoskim - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych. (PAP)

04.06.2022 14:55

04.06.2022 14:46

Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; w monastyrze oprócz mnichów i mniszek prawosławnych znajdowało się około 300 uchodźców - poinformował w sobotę minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. (PAP)

04.06.2022 14:23

"Aneksja w działaniu. Pierwszy rosyjski bank - Promswiazbank - oficjalnie wchodzi na okupowane terytorium obwodu donieckiego. Między innymi ma masowo wydawać mieszkańcom karty +Mir+ (rosyjski zamiennik systemów Visa czy MasterCard)" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram. "Faktycznie to bezpośrednia integracja systemu bankowego okupowanych terytoriów z systemem rosyjskim" - podkreślił. (PAP)

04.06.2022 13:16

Do końca myśleliśmy, że Rosjanie zaatakują tylko ze wschodu, przez Donbas - powiedział wspominając początek wojny ukraiński generał Dmytro Krasylnykow, dowódca operacyjno-taktycznego zgrupowania Północ. Zapewnił, że ukraińskie wojska były przygotowane na wrogi atak. (PAP)

04.06.2022 12:08

Trzy osoby zginęły w wybuchu rosyjskiej miny na plaży w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę prokuratura tego regionu okupowanego przez wojska rosyjskie. (PAP)

04.06.2022 09:25

​W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w obwodzie charkowskim w piątek jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne - poinformowała w sobotę ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Jeszcze jedna osoba zginęła w wyniku detonacji niewybuchu. (PAP)

03.06.2022 21:14

Są trzy słowa, za które walczymy: pokój, zwycięstwo, Ukraina - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do narodu w piątek, w 100. dzień inwazji Rosji na jego kraj.

"Równo sto dni temu wszyscy z nas obudzili się w innej rzeczywistości. W 2014 roku Rosja przyszła do nas z jednym słowem. To słowo to wojna. 24 lutego Rosja dodała do tego słowa jeszcze jedno, tworząc wyrażenie +pełnowymiarowa wojna+" - powiedział Zełenski.

Stojąc przed siedzibą biura prezydenta w Kijowie, Zełenski wymienił słowa związane z trwającą rosyjską agresją.

"Po pierwsze to dwa słowa: nasi bohaterowie. Ludzie, którzy od nocy na 24 lutego po dziś bronią naszego państwa" - oznajmił.

To też np. takie zapożyczone słowa, jak Bayraktar, Harpoon, Starlink, Rzeszów. "I land lease - jeszcze jedno słowo, obrazujące 100 dni walki, dyplomacji, wsparcia" - dodał Zełenski.

Wspomniał też takie miejsca jak Hostomel, Borodzianka, Ochtyrka, Czernihów, Charków, Chersoń, Izium, Melitopol, Mariupol i Azowstal. Zapewnił, że słowa Mariupol i Bucza zostaną zapisane obok słowa trybunał.

"By inne słowa: filtracja, deportacja, tortury, rozstrzelanie, bombardowanie dywanowe, uderzenie rakietowe nie pozostały bez odpowiedzi" - kontynuował.

Powiedział, że należy też wspomnieć o sformułowaniu "druga armia świata". "Na początku wyglądało groźnie, później niebezpiecznie, po Buczy wywoływało odrazę, a teraz - najwyżej gorzki uśmiech" - wskazał Zełenski. Po drugiej armii świata zostały tylko zbrodnie wojenne, hańba i nienawiść - dodał.

Zaznaczył, że będzie wiele słów znanych przez wszystkich: odbudowa, kandydatura, członkostwo, gwarancje i bezpieczeństwo. Słowa ukraińskiej przyszłości to też przywrócenie i uwolnienie - dodał.

"Są trzy słowa, dla których przez 100 dni po ośmiu latach walczymy: pokój, zwycięstwo, Ukraina" - podsumował. (PAP)

03.06.2022 20:54

100 mld euro dla armii; Bundestag przegłosował nowelizację Ustawy Zasadniczej

Głosami koalicji rządowej (SPD, Zieloni, FDP) oraz opozycyjnej Unii CDU/CSU Bundestag uchwalił w piątek większością głosów nowelizację Ustawy Zasadniczej. Pozwoli to na utworzenie specjalnego funduszu dla Bundeswehry na zakup uzbrojenia i wyposażenia – informuje w piątek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Jak poinformowało ministerstwo obrony, podjęto już pierwsze decyzje w sprawie wykorzystania 100-miliardowego funduszu. Armia zakupi myśliwce F-35, a przestarzałe śmigłowce transportowe CH-53 mają zostać zastąpione przez nowsze CH-47F.

03.06.2022 20:35

Maleje rola Komisji Europejskiej w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją - napisała w opublikowanym w piątek raporcie ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Wskazała jednak, że od kwietnia br. dostawy z Rosji zmniejszyły się w sumie ok. 23 mld m3 surowca.

Według analityczki, silna zależność UE od rosyjskiego gazu, której konsekwencje są wzmacniane przez szalejące od ubiegłej jesieni i coraz bardziej uderzające Europejczyków po kieszeniach ceny gazu i energii, stanowi jeden z czynników utrudniających zdecydowaną i szybką reakcję na rosyjską agresję na Ukrainę. "W chwili obecnej dyskusja o możliwości nałożenia embarga na import gazu z Rosji de facto zniknęła z unijnej agendy" - napisała.

Obecnie - jak uważa Łoskot-Strachota - w UE nie widać jednoznacznej determinacji, by osiągnąć zakładaną wcześniej redukcję importu z Rosji o dwie trzecie przed końcem roku. Nie jest również wyjaśnione, co konkretnie miałoby to oznaczać – redukcję dostaw w grudniu 2022 r. w porównaniu z grudniem 2021 r. czy – ograniczenie o 66 proc. importu w całym 2022 r. Nie ma wreszcie uzgodnionych konkretnych celów redukcyjnych dla poszczególnych państw ani dookreślenia, jaką rolę mogłaby w tym procesie odgrywać Komisja Europejska.

Autorka raportu zauważa, że poza kwestiami związanymi z legislacją dotyczącą magazynów gazu (obowiązek ich zapełniania przed sezonem grzewczym i inne zmiany do rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu oraz rozporządzenia o warunkach dostępu do unijnych sieci gazociągowych – zmniejszyło także zainteresowanie większości państw członkowskich wypracowaniem wspólnych, skoordynowanych przez KE działań mających ułatwić przygotowanie na najbliższą zimę i przetrwanie wciąż możliwego kryzysu gazowego. "Nie widać, przynajmniej na razie, znaczącego zainteresowania platformą do wspólnych zakupów gazu (jednoznacznie chcą z niej korzystać w skali regionalnej Bułgaria i Grecja) ani wymiernych rezultatów osiągniętych dzięki wykorzystywaniu tego instrumentu. Widoczne są natomiast indywidualne działania poszczególnych państw mające na celu zmniejszanie zależności od rosyjskiego gazu" - czytamy w publikacji.

Wskazała, że aktywnie poszukują alternatywnych źródeł zarówno najwięksi importerzy surowca z Rosji w UE, tacy jak Niemcy (których zależność ma według deklaracji rządu spaść do końca 2022 r. z ponad 50 proc. do ok. 30 proc. i Włochy (podpisujące kolejne umowy na import surowca z krajów afrykańskich), jak i mniejsze państwa, takie jak Litwa (która od kwietnia wstrzymała całkowicie import z Rosji), Estonia (która razem z Finlandią uruchamia już najbliższej zimy pływający terminal LNG) czy Słowacja (która właśnie podpisała umowę na import gazu z Norwegii w tym i przyszłym roku).

Autorka napisała, że od czasu agresji Rosji unijne koncerny starały się maksymalizować wielkości sprowadzane od Gazpromu w ramach kontraktów długoterminowych i m.in. zapełniać magazyny w obliczu coraz mniej przewidywalnej przyszłości importu z Rosji. Paradoksalnie skutkowało to - jak zauważyła - zwiększeniem europejskich płatności za gaz (i ropę) na rzecz Moskwy oraz wzrostem nacisków unijnej opinii publicznej, by wstrzymać dostawy.

W kwietniu przesył rosyjskiego gazu do Europy zaczął spadać, co początkowo wiązano to przede wszystkim z sytuacją na rynku i niższymi, stabilizującymi się cenami gazu (w porównaniu z tymi pod koniec lutego i w marcu). W późniejszym czasie na zmniejszenie rosyjskiego eksportu zaczęły też wpływać coraz trudniejsze relacje UE z Rosją. Przypomniała, że jako pierwsze import gazu z Rosji wstrzymały Litwa, Łotwa i Estonia, a 27 kwietnia Rosja wstrzymała dostawy do Polski i Bułgarii. Następnie - jak wskazała - od 31 maja ustały dostawy do holenderskiej firmy GasTerra, a 1 czerwca – do duńskiej Orsted i Shell Energy Europe Limited, dostarczającej część surowca na rynek niemiecki. "Rosja miała także odmówić pod koniec kwietnia przyjęcia płatności za gaz od Gazpromu Marketing & Trading, a 11 maja, w ramach kontraktacji, wstrzymała dostawy do wszystkich spółek z grupy Gazprom Germania. Należy do nich szereg firm aktywnych na rynku handlu gazem, takich jak Wingas czy WIEH, za pośrednictwem których Gazprom sprzedawał surowiec do odbiorców m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji czy Belgii. Według szacunków niemieckiego ministra gospodarki i ochrony klimatu kontraktacje rosyjskie skutkowały spadkiem dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec o ok. 10 mln m3 dziennie" - czytamy w publikacji.

Napisano, że tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2022 r. wolumen sprzedaży gazu do krajów tzw. dalszej zagranicy (Europa bez państw bałtyckich, Turcja i Chiny) miał spaść o 27,6 proc. r/r, przy czym eksport do Chin wyraźnie rósł. Od kwietnia, na skutek odmowy uiszczania płatności w rublach i/lub indywidualnych decyzji o wstrzymaniu importu rosyjskiego gazu, wstrzymane zostały dostawy z Rosji do państw importujących w 2021 r. w sumie ok. 23 mld m3 surowca. Dodatkowo maleje i zmniejszać się będzie poziom importu państw unijnych, w tym Niemiec, stopniowo dywersyfikujących źródła dostaw. (PAP)

03.06.2022 19:55

Pod Siewierodonieckiem na wschodzie Ukrainy w ostrzale rannych zostało dwóch dziennikarzy agencji Reutera, a ich kierowca zginął - podaje w piątek CNN, powołując się na rzecznika prasowego tej agencji informacyjnej.

"Podczas wyjazdu reporterskiego dwóch dziennikarzy Reutersa odniosło niewielkie obrażenia po znalezieniu się pod ostrzałem na trasie do Siewierodoniecka. Podróżowali pojazdem udostępnionym przez wspieranych przez Rosję separatystów i prowadzonym przez osobę, którą separatyści wyznaczyli. Kierowca pojazdu zginął" - przekazał rzecznik agencji. (PAP)

03.06.2022 19:34

Rosyjskie siły okupacyjne w Mariupolu poinformowały, że do 1 lipca właściciele mogą zabierać pozostawione w mieście auta; po tej dacie pojazdy zostaną znacjonalizowane - poinformował w piątek doradca mera tego miasta na południu Ukrainy Petro Andriuszczenko. (PAP)

03.06.2022 18:25

Musimy wzmocnić nasze działania i pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę - oświadczył w piątek, w setny dzień rosyjskiej inwazji, prezydent Łotwy Egils Levits. (PAP)

03.06.2022 18:08

​Obywatel Francji zginął na Ukrainie "w walce" - podało w piątek MSZ w Paryżu. Według radia Europe 1 Francuz został zabity w obwodzie charkowskim. (PAP)

03.06.2022 16:16

03.06.2022 12:29

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej pod Sewastopolem chowają się za statkami handlowymi i zza nich prowadzą ostrzał celów w Ukrainie rakietami manewrującymi Kalibr - informuje w piątek ukraińska Marynarka Wojenna. (PAP)

03.06.2022 12:20

Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk po raz kolejny zaapelował o szybkie dostarczenie broni obiecanej przez Niemcy. Ucieszyła go zapowiedź o wysłaniu broni na Ukrainę. "Jeśli jednak mamy być szczerzy, (...) na Ukrainę nie dostarczono do tej pory z Niemiec ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu" - powiedział w telewizji ARD i ZDF. (PAP)

03.06.2022 11:53

Mer Mariupola: w mieście zniszczono prawie 1300 wielopiętrowych budynków mieszkalnych; Rosjanie deportowali 47 tys. mieszkańców (PAP).

03.06.2022 11:37

03.06.2022 11:07

Ołeksandra z Charkowa wraz z mężem i pięciomiesięcznym synkiem trafili pod rosyjski ostrzał; przeżyła tylko kobieta - podaje portal Suspilne. Telewizja Nastojaszczeje Wriemia opowiada historię mieszkanki Łymanu, w obwodzie donieckim, która w wyniku ostrzału poroniła i straciła dwie kończyny. (PAP)

03.06.2022 09:30

Jesteśmy zaniepokojeni szkodliwymi działaniami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie i w innych krajach, w tym tworzeniem podziałów społecznych - powiedział w czwartek wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. wolności religijnej Rashad Hussain

03.06.2022 09:21

Niemal dwie trzecie zabudowy Lisiczańska na wschodzie Ukrainy zniszczyli Rosjanie. W niegdyś 100-tysięcznym mieście nadal, pomimo intensywnych ataków nieprzyjaciela, pozostało około 20 tys. mieszkańców.

03.06.2022 09:07

​Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały w czwartek telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni. (PAP)

03.06.2022 09:06

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ