Nie pal przy dziecku

Stowarzyszenie MANKO, organizujące ogólnopolską kampanię "Nie pal przy dziecku" podaje mocne liczby, które powinny wpłynąć na zmianę zachowań polskiego społeczeństwa.

Aż 60 proc. dzieci jest zmuszonych przez oboje lub jedno z rodziców do biernego palenia, ponad 20 proc. palaczy przyznaje się do palenia w obecności kobiet w ciąży, 35 proc. kobiet pali na początku ciąży, a aż 20 proc. - przez całą ciążę.

- Nasza kampania skierowana jest przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy palą papierosy, ale także osób niepalących, które pozwalają na narażanie dziecka na dym tytoniowy w środowisku rodzinnym i towarzyskim - mówi jej koordynatorka Sabina Bryś.

– Kobiety palące w ciąży narażają siebie oraz dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak: poronienie, komplikacje okołoporodowe, niską masę urodzeniową dziecka, zespół nagłej śmierci noworodka, wady wrodzone i wiele innych – ostrzega dr Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kampanię realizuje Stowarzyszenie MANKO, które od lat zajmuje się działalnością edukacyjną m.in. w zakresie efektów biernego palenia.

Organizatorzy uruchomili swój portal www.niepalprzydziecku.pl

« 1 »

Barbara Gruszka-Zych