Firma Apple uczciła w środę pamięć Steve'a Jobsa, jej współzałożyciela i zarządzającego, który zmarł w Kalifornii 5 października w wieku 56 lat.
Główne obchody zorganizowano w środę w siedzibie firmy w Cupertino, w Kalifornii. Na kilka godzin zamknięto bądź opóźniono otwarcie sklepów Apple w całych Stanach Zjednoczonych, by ich pracownicy mogli oglądać bezpośredni przekaz z Doliny Krzemowej. Impreza, która trwała 90 minut, była zamknięta dla publiczności i większości mediów.
Przed siedzibą Apple w Cupertino od rana gromadziły się tłumy pracowników. Niektórzy przynieśli ze sobą transparenty ze zdjęciami Steve'a Jobsa. W uroczystościach wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.
Swojego legendarnego poprzednika wspominał obecny dyrektor wykonawczy Apple Tim Cook a także były wiceprezydent USA Al Gore, który jest jednym z członków zarządu firmy. Obecna była żona Jobsa, Laurene Powell Jobs.
Wyjątkowa atmosfera zapanowała po wyemitowaniu kultowej reklamy telewizyjnej Apple "Myśl inaczej" (Think different), z głosem Steve'a Jobsa, który w cielił się w lektora.
"To był najlepszy moment dnia. Nagle można było zobaczyć jak każdy powstrzymywał się od łez" - relacjonował jeden z pracowników.
Reklama, stworzona krótko po powrocie Jobsa do firmy w 1997 r., pierwotnie była nagrana przez aktora Richarda Dreyfussa. Steve Jobs nie chciał użyć swojego głosu by firma Apple nie była wyłącznie z nim kojarzona - tłumaczył obecny szef firmy Tim Cook.
Komputerowego wizjonera wspominali artyści, którzy wystąpili w siedzibie Apple w Cupertino, piosenkarka Norah Jones i brytyjski zespół Coldplay. Uroczystość zakończyła piosenka Randy Newmana "You've got a friend like me" z filmu animowanego "Toy Story" wytwórni Pixar, której Steve Jobs był właścicielem.
Dzięki przekazowi wideo bezpośrednią relację z Cupertino mogli oglądać pracownicy sklepów Apple w całych Stanach Zjednoczonych. Zarząd firmy zdecydował, że na czas uroczystości placówki mogą zostać zamknięte albo otwarte z opóźnieniem. Szklane witryny sklepów przysłonięto białymi zasłonami.
"Jobs był wizjonerem. Praktycznie trzonem firmy Apple, więc ma to dla mnie sens" - powiedziała 25-letmia Stephani Desanges, która czekała na otwarcie sklepu w Nowym Jorku.
Legendarny współzałożyciel i były szef firmy Apple Inc. Steve Jobs, który zmarł 5 października, został pochowany podczas prywatnej uroczystości pogrzebowej dwa dni później, 7 października. Najsłynniejszego informatyka świata żegnała najbliższa rodzina i przyjaciele. Steve Jobs w wieku 56 lat przegrał walkę z rakiem.