USA: Kontrowersyjna sztuka o Jobsie

Nowojorski Public Theater nie zamierza odkładać premiery sztuki o zmarłym w środę Stevie Jobsie, choć przedstawia ona w krytycznym świetle warunki, w jakich chińskie fabryki wytwarzają iPhony i iPody pochodzące z jego firmy. Premierę zaplanowano na wtorek.

Autorem jednoosobowej sztuki "The Agony and the Ecstasy of Steve Jobs" (Udręka i ekstaza Steve'a Jobsa) i jej wykonawcą jest Mike Daisey.

Sztuka powstała w oparciu o podróże artysty do Chin. Podawał się tam za bogatego biznesmena i rozmawiał w Shenzhen, na południu kraju, z montującymi produkty Apple pracownikami firmy Foxconn. Kilkanaście zatrudnionych przez nią osób zmarło w minionym roku śmiercią samobójczą.

Daisey, który złożył kondolencje rodzinie Jobsa, twierdzi, że był świadkiem wielu naruszeń praw człowieka i pracy nieletnich w nieludzkich warunkach. Sztuka kwestionuje stosowane w fabryce praktyki i stawia wiele pytań natury etycznej.

Według autora, niezależnie od śmierci współzałożyciela Apple, fundamentalne przesłanie sztuki i ocena ludzkich kosztów tworzenia wszechobecnych produktów jego firmy pozostają takie same. Zmieni się natomiast wymowa tekstu.

"Dyskomfort jest zazwyczaj dobry dla ludzi" - przekonywał Daisey w rozmowie z "Wall Street Journal".

"The Agony and the Ecstasy of Steve Jobs" pozostaje na scenach już od półtora roku. Niedawno z powodzeniem wystawiana była w Sydney, w Australii.

W najnowszej, nowojorskiej produkcji Daisey zapowiada pewne zmiany, które jego zdaniem nie zniekształcą wydźwięku sztuki.

Public Theater, założony przez legendarnego producenta i reżysera Josepha Pappa dla prowadzenia warsztatów szekspirowskich, jest jednym z czołowych teatrów amerykańskich. Zaskarbił sobie sławę oryginalnym podejściem do Szekspira, nowatorskimi inscenizacjami klasyki, a także promowaniem nowych autorów. Ma ambicje wystawiania sztuk odzwierciedlających problemy rzeczywistości.

Aby zachęcić szeroką publiczność, w tym młodzież, teatr oferuje niskie ceny i prowadzi działalność edukacyjną. Zdobył m.in. 42 prestiżowe nagrody Tony, 149 Obies przyznawanych głównie teatrom niezależnym przez tygodnik "Village Voice" oraz cztery nagrody Pulitzera. W 2005 roku, podczas obchodów 50-lecia, Public Theater otrzymał specjalną nagrodę Drama Desk Award.

 

« 1 »