Ulewne deszcze we wschodniej części Półwyspu Peloponeskiego w Grecji spowodowały odsłonięcie starożytnego cmentarza z okresu mykeńskiego - donosi serwis internetowy Athens News.
Starożytny cmentarz sprzed ponad 3300 lat został odsłonięty w pobliżu wioski Vaskina, położonej w odległości około 10 km na północny zachód od miasta Leonidio, znajdującego się na środkowo-wschodnim wybrzeżu Peloponezu, na terenie gminy Notia Kynuria.
Archeolodzy z rządowej agencji o nazwie "39. Eforat Archeologii Prehistorycznej i Klasycznej" zbadali stanowisko i odsłonili 5 grobowców skrzynkowych z okresu mykeńskiego, pochodzących z XIV w. p.n.e.
Kultura mykeńska rozwijała się w okresie ok. 1600-1100 r. p.n.e. i była najstarszą kulturą Grecji kontynentalnej na Półwyspie Peloponeskim, a jej nazwa pochodzi od miasta Mykeny w północno-wschodniej części Peloponezu, które było ważnym ośrodkiem cywilizacji Achajów.
Naukowcy odnaleźli wewnątrz grobowców rozmaite przedmioty złożone w nich jako dary dla zmarłych, w tym kilka unikalnych waz biesiadnych.